Kandan izole edilen bazı Candida cinsi maya türlerinin ekzopolisakkarit (EPS) üretimleri, agregasyon ve intestinal sistem koşullarına karşı toleranslılıkların belirlenmesi
Investigation of exopoliccharide (EPS) production, aggregaion and tolerances to intestinal system condition of Candida yeasts isolated from blood
- Tez No: 374565
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada, kandan izole edilen Candida cinsine dahil olan (17) tür ve suşları (C. albicans, C. parapsilosis, C. tropicalis, C. famata, C. Lusitaniea ve C. pelliculosa) kullanılmıştır. Candida suşlarının ekzopolisakkarit (EPS) üretimleri (145,35 - 269,07 mg/L) arasında bulunmuştur. (4) suşun yüksek (145 - 269,07 mg/L); (5) suşun orta (90 - 140 mg/L) ve (7) suşun az (1 - 90 mg/L) EPS üretikleri belirlenmiştir. (1) suşun EPS üretmediği gözlenmiştir. EPS üretimine göre seçilen (7) suşun otoagregasyonları otoagregasyonları (30,83 - 66,67%) arasında bulunmuştur. Yüksek ve düşük EPS üreten farklı Candida türlerine dahil olan suşlarının birbiri ile koagregasyon oranlarının (26,94 - 89,89%) arasında olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, düşük miktarda EPS üreten C. Albicans 187 suşun, diğer farklı miktarlarda EPS üreten Candida türleri ile koagregasyon oranlarının (73,69 - 89,97%) arasında tesbit edilmiştir. Yüksek miktarda EPS üreten C. albicans 205 suşun, diğer farklı miktarlarda EPS üreten Candida türleri ile koagregasyonlarının (81,42 - 91,86%) arasında, yüksek bulunmuştur. Probiyotik, Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 ve Lactobacillus fermentum ATCC 23271 suşlarının (7) farklı Candida türleri ile koagregasyonları, sırası ile; (55,69 - 74,75%) ve (48,67 - 66,83%) arasında belirlenmiştir. Genlikle, Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 suşun diğer probiyotik bakteriye kıyasla Candida türleri ile agregasyonlarının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Farklı Candida tür ve suşlarının farklı pH ortamlarında inhibisyonları, pH 2'de (51 - 84%); pH 3'de (7 - 44%); pH 5'de (0,3 - 1,7%) ve pH 7'de (5 - 28%) olarak belirlenmiştir. Candida'ların pH 2'de inhibisyonlarının yüksek olduğu tesbit edilmiştir. pH 2'nin üstündeki pH 3 ve pH 5'de suşların inhibisyon oranlarının giderek azaldığı gözlenmiştir. pH 7 stres koşullarında, suşların inhibisiyonlarının (5 - 28%) tekrar arttığı gözlenmiştir. Candida'ların EPS üretimleri ile farklı pH değerlerine karşı toleranslılıkları farklı bulunmuştur. Genelikle, suşların EPS üretimleri ile farklı pH derecelerine karşı toleranslılıkları farklılık göstermiştir. Farklı Candida tür ve suşlarının %0,06, %0,15 ve %0,30 safra konsantrasyonunda inhibisiyon oranları sırası ile; (4,61 - 27,71%); (23,22 - 63,94%) ve (59,43 - 83,05%) arsında bulunmuştur. Safra konsantrasyonun artışına bağlı olarak suşların inhibisiyon oranlarının arttığı gözlenmiştir. Candida'ların EPS üretimleri ile farklı safra konsantrasyonlarına karşı toleranslılıkları farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, atotal 17 Candida (C. albicans, C. parapsilosis , C. tropicalis, C. famata, C. lusitaniea, C. pelliculosa) stranis which were previously isolated from blood were used. The quantities of exopolisaccharid (EPS) produced by the strains were determined and ranged between (145.35 - 269.07 mg/L). Four strains were high (145 - 269.07 mg/L); (5) strains were medium (90-140 mg/L) and (7) strains were low (1 - 90 mg/L) EPS production. One of the strain were not produced EPS. Autoaggregation ability of the seven strains were selected according to their EPS production. The Autoaggregation of the strains were ranged between (%30.83 - 66.67). In the aggregation studies, the aggregation between high and low EPS production of some Candida strains were determined and ranged between (%26.94 - 89.89). Also, the aggregation between low EPS production by C. albicans 187 with the other strains variable in their EPS producing were examined and determined between (%73.69 - 89.97).The agregation of probiyotic bacteria Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 and Lactobacillus fermentum ATCC 23271 with the seven Candida stranis were studied and ranged between, (%55.69 - 74.75) and (%48.67 - 66.83) respectively. In generally, the aggregation capacity of the former bacteria were higher than latter bacteria. Tolerances Candida strains to survive at different pH 2, 3, 5 and 7 were investigated. The inhibition rate were, (%51 - 84), (%7 - 44), (%0.3 - 1.7) and (%5 - 28), repectively. Higher inhibition rate were observed at pH 2. Over pH 2 the inhibition rate of the strains were decreasd. The stress conditions at pH 7 were reasons to increase inhibition rate ot the strains by (%5 - 28). The EPS prouction by the strains and their effect to tolerances to different pH values were also varied. Tolerances Candida strains to survive in the presence of 0.06, 0.15 and 0.30 % bile salts were studied. The inhibition rate were determined, (%4.61 - 27.71); (%23.22 - 63.94) and (%59.43 - 83.05), repectively. The EPS prouction by the strains and their effect tolerances to different bile salts concentration were also varied.