Farklı ulaşım seçeneklerinin sakin şehir (Cittaslow) ölçütleri kapsamında değerlendirilmesi: Seferihisar-Sığacık örneği
Evaluation of different transport options according to cittaslow criteria: The case of Seferihisar-Siğacik
- Tez No: 374575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin ilk sakin şehri olan İzmir-Seferihisar'a bağlı Sığacık Mahallesi'nde mevcut ulaşım sistemine yönelik alternatifler değerlendirilerek, özellikle hafta sonları ve yaz sezonundaki kent içi ulaşım ve trafik sorununun azaltılması için önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle, küçük yerleşimler için sürdürülebilir yerel kalkınma modeli olarak nitelendirilen sakin şehir kavramı ele alınmış, kentlerin kimlik ögelerinin korunmasını hedefleyen sakin şehir ölçütleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, araştırma alanında ulaşımı etkileyen doğal ve yapay eşikler incelenmiş, elde edilen verilerle, değişken kullanıcı görüşleri ve kentteki yerel yönetimin yaklaşımları göz önüne alınarak öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Seferihisar/Sığacık Mahallesi için çevreye duyarlı ulaşım seçenekleri önerilmiştir. Bu öneriler içerisinde, yaya bölgeleri, bisiklet yolu, hafif raylı sistemler ve bunlara ek olarak toplu taşıma sistemlerine yönelik düzenleme önerileri de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed the development offers for the elimination of local traffic and transportation problems especially during weekend and summer season, by evaluating the proposals for existing transportation system in Sığacık neighbourhood of İzmir-Seferihisar which is the first cittaslow in Turkey. In the study, the cittaslow concept as a sustainable local development model for the small scale settlements is considered on a preferential basis and the criteria which aim at the conservation of the cities' urban identities is evaluated. Besides, the natural and artificial factors are analyzed, according to the data obtained, the proposals are brought by have taken into consideration the variable user views, the approaches of the city's local authorities and the data obtained by analysis of the natural and artificial factors. In conclusion, the environment friendly transportation options are proposed for Seferihisar/Sığacık neighbourhood. In these proposals, pedestrian areas, bicycle ways, light rail system, and in addition to them, design proposals are developed for the public transportation systems.