Grafen oksit/aramid ve grafen/aramid kompozitlerinin geliştirilmesi
Development of graphene oxide/aramid and graphene/aramid composites
- Tez No: 374585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF HASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, grafen oksit ve grafen bazlı aramid kompozitleri sentezlenmiş ve özellikleri incelenmiştir. Hazırlanan grafen oksit, indirgenmiş grafen oksit, grafen oksit/aramid, indirgenmiş grafen oksit/ aramid, örnekleri SEM, FTIR, XRD, Raman spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Çalışmada potasyum persülfat, potasyum dikromat ve potasyum permanganatın grafitin oksidasyonuna etkileri incelenmiştir ve grafitin oksidasyonunda potasyum permanganatın diğer oksidasyon ajanlarından daha etkili olduğu görülmüştür. Hidrazin monohidrat ve termal yöntemle grafen oksitin indirgenmesi işleminde termal yöntemin daha etkili olduğu gözlenmiştir. Çalışmada, bir termoplastik polimer olan yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE)'nin dolgu maddeleri (GO, iGO ve Aramid/iGO) ile %0,5 oranında karıştırılarak elde edilen örneklerin mekanik özelliklerinin değişimleri incelenmiştir. Kompozit içerisindeki hava kabarcıklarının varlığı nedeniyle kompozitin gerilme özelliğinin olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, graphene oxide and graphene-based aramid composites were synthesized and their properties were investigated. Prepared graphene oxide, reduced graphene oxide, the graphene oxide/aramid, reduced graphene oxide/aramid samples were characterized by FT-IR, SEM, XRD and Raman spectroscopy. In the study, effects of potassium persulphate, potassium dichromate and potassium permanganate on oxidation of graphite were determined and that potassium permanganate was more effective than the other oxidation agents in oxidation of graphite was observed. In the process of reduction of graphene oxide with hydrazine monohydrate and thermal methods, it was observed that thermal method was more efficient. In the study, that the mechanical properties of the samples which were mixed at a rate of 0.5% fillers (GO, iGO and Aramid/iGO) with a high density polyethylene (HDPE) which is a thermoplastic polymer was examined. Due to the presence of air bubble, the strength property of composite was affected negatively.