Improving thermal and acoustic insulation of coaches
Şehirlerarası bir otobüsün termal ve akustik izolasyonlarının geliştirilmesi
- Tez No: 374584
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Amerikan regülasyonlarına göre üretilen 3 akslı şehirler arası bir otobüste ısı, gürültü ve titreşimler tespit edildi. Açığa çıkan ısı seviyelerine, gürültü ve titreşimin şiddetine ve frekanslarına göre izolasyon tasarımları yapıldı. Araç içerisindeki konfor şartları ve dışarısında uyulması gereken Amerikan regülasyonları sağlandı. Aracın ısı kaynakları tespit edildi. bu kaynaklardan açığa çıkan ısı miktarına uygun izolasyonlar kullanılarak, ısının yolcu kabinine ve diğer olumsuz etkilenen bölgelere geçişi engellendi. Aracın gürültü ve titreşim haritaları çıkarılarak açığa çıkan gürültünün şiddetine, dalga boyuna ve frekansına uygun olan izolasyon tasarımları yapılarak daha sessiz ve konforlu bir araca ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, heat, noise and vibrations of 3-axle coach which was produced according to the American regulations were determined. Insulation designs were made according to heat levels, intensity of noise and vibration and frequency. Comfort conditions inside the coach and the American regulations outside the coach were provided.Heat sources of the coach were detected. Insulations which are able to prevent the heat generated by those sources to reach passenger cabin and other badly affected areas. Maps of noise and vibration of coach is determined, according to the intensity, wavelength and frequency of the noise, using these data more insulation designs were made to reach more comfortable and quieter coach.