Farklı oranlarda enginar (Cynara scolymus) yaprağı özü kullanılan yemlerle beslenen çipura (Sparus auratus) ve levrek (Dicentrarchus labrax)'lerin, sindirim enzimleri etkinliklerinin belirlenmesi ve sindirim sistemi histolojisi
Determination of digestive enzyme activities and histology of digestive systems of gilt-head sea bream (Sparus aurata) and sea bass (Dicentrarchus labrax) fed with the diets containing different levels of artichoke (Cynara scolymus) leaf extract
- Tez No: 374599
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, farklı seviyelerde (çipura için 0, 0.5, 1, 1.5 ve 2 g/kg ve levrek için 0, 1, 2, 3 ve 4g/kg) enginar (Cynara scolymus) yaprağı özü (EYÖ) içeren yemlerle beslenen Çipura (Sparus aurata) ve Levrek (Dicentrarchus labrax)' lerin sindirim enzimleri etkinlikleri ve sindirim sistemi histolojisi belirlenmiştir. Denemede ortalama başlangıç ağırlıkları 10.70±1 g çipura ve 23±1,35 g levrek yavruları kullanılmış ve deneme düşük su sıcaklığında (15±0,5 ºC ve 13,8±0,5) 75 günlük bir periyotta sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digestive system activities and histology of digestive systems of gilt-head sea bream (Sparus aurata) and sea bass (Dicentrarchus labrax) fed with the diets containing different levels of artichoke (Cynaras colymus) leaf extract (ALE) (0, 0.5, 1, 1.5 and 2 g/kg for gilt-head sea bream and 0, 1, 2, 3, and 4g/kg for sea bass) were determined in this study. The average initial body weight of gilt-head sea bream and sea bass were 10.70±1 g and 23±1,35 g respectively and the feeding trial was carried out 75 days in a lower sea water temperature (15±0,5 ºC and 13,8±0,5) conditions.