Akciğer tüberkülozu tanısnda mikroskopi, kültür ve ELISA yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 37460
  2. Yazar: M. NURSU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ENİS DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Direkt mikroskopi ve kültür yöntemlerine göre, ELISÂ'nın tüberküloz tanısındaki yerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada; tüberküloz şüpheli 78 hastanın balgam numuneleri direkt mikroskopi ve kültür yöntemleri ile, serumları ise serolojik olarak incelendi. 20 kontrol serumuna da serolojik tetkik uygulandı. Hastaneye yatırılan 78 hastanın 68'ine tüberküloz, 9'una KOAH ve l'ine akciğer kanseri teşhisi kondu. Tüberküloz teşhisi konan 68 hastanın 13'U tetkik için balgam veremedi. Dört numunede ise hemoptizi görüldü. Geri kalan 51 balgamın 18 (% 35)'inde direkt mikroskopi ile ARB görüldü, 36 (% 70)'sında kültürde üreme oldu. ELISA IgGve IgM sonuçlan, direkt mikroskopi sonuçlan ile karşılaştırdığında; direkt mikroskopi duyarlılığı % 35, ELISA IgM duyarlılığı % 78 ve ELISA IgG duyarlılığı % 94 olarak bulundu. ELISA IgG ve IgM'nin sonuçları, kültür sonuçlan ile karşılaştırdığında; kültür duyarlılığı % 75, ELISA IgM duyarlılığı % 83 ve ELISA IgG duyarlılığı % 97 olarak bulundu. ELISA IgG ve ELISA IgM kontrol grubu ile karşılaştırdığında; ELISA IgG'nin duyarlılığı % 94, özgüllüğü % 75, ELISA IgM'nin duyarlılığı % 70, özgüllüğü % 65 olarak bulundu. ELISA yöntemi ile, direkt mikroskopi ve kültür yöntemlerine göre daha kısa sürede ve daha duyarlı teşhis konulabileceğinden, aktif akciğer tüberkülozu tam sı için IgG antikor litrelerinin saptanmasında ELISA 'nın kullanılmasının uygun olacağı belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF SEROLOGY, DIRECT SMEAR EXAMINATION AND CULTURAL METHODS FOR THE LABORATORY DIAGNOSIS OF TUBERCULOSIS The aim of this study was to clarify superiority and importance of the ELISA methods over direct smear examination and cultural methods for the laboratory diagnosis of tuberculosis. 78 patients suspected of tuberculosis and 20 healthy individual (controls) serums were studied with ELISA methods for IgG and IgM. All of the patients were hospitalized. 68 of them were suffered from tuberculosis, 9 chronic obstructive pulmonary disease and one pulmonary cancer. The average ages of the both groups were 37±19. 13 out of 68 patients could not expectorate sputum. Hemoptizia observed in four cases. In the remaining 51 sputum samples, acido resistance bacil (ARB) were positive in 18 (35 %) samples under direct smear examination and in 36 (70 %) with culture. ELISA IgG and IgM were found more convinience compared with direct smear results. The sensitivity of direct smear was 35 % while ELISA IgM was 78 and ELISA IgG 94 %. When the results of ELISA IgG and IgM were compared with culture, the sensitivity of culture found 75 % whereas ELISA IgM was 83 and ELISA IgG 97 %. When the results of ELISA IgG and ELISA IgM were compared with control groups; the sensitivity of ELISA IgG found 94 and the specificity 75 %, the sensitivity of ELISA IgM was 70 % and the specificity 65 %. It was concluded that ELISA methods would be more appropiate for determining antibody titers in the diagnosis of tuberculosis. ELISA has proved to be more sensitive and less time consuming compared with direct smear examination and culture methods.