Aktif akciğer tüberkülozunda serum immunglobülin düzeyleri ve rutin tanı yöntemleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 54756
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill ÖZET Tanısında zaman zaman zorluklarla karşılaşılan tüberküloz, halen ülkemizin önemli sağlık sorunlarından biridir. Çalışmamızda 48 asidorezistans basil (ARB) pozitif, 14 ARB negatif tüberkülozlu hasta ve 25 sağlıklı kontrol serumlarında, enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile Antijen 60 (A 60) kullanarak özgül IgG ve IgM antikorları, Kp 90 antijeni kullanarak da özgül IgA antikorları araştırıldı. 62 bireyden oluşan hasta grubunda, 55 hastada purified protein derivative (PPD) testi pozitif, 7 hastada negatif; 25 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunda 21 olguda PPD pozitif, 4 olguda negatif bulundu. IgG için sensitivite yüzde 82.2, spesifite yüzde 100 pozitif sonucun güvenilirliği yüzde 100, negatif sonucun güvenilirliği yüzde 69.4, sonucun etkinliği yüzde 87.3, sonucun hatası yüzde 12.7 olarak saptandı. IgM için sensitivite yüzde 40.3, spesifite yüzde 96, pozitif sonucun güvenilirliği yüzde 96.1, negatif sonucun güvenilirliği yüzde 39.3, sonucun etkinliği yüzde 56.3, sonucun hatası yüzde 43.7 olarak tesbit edildi. IgA için sensitivite yüzde 77.4, spesifite yüzde 76, pozitif sonucun güvenilirliği yüzde 88.8, negatif sonucun güvenilirliği yüzde 57.5, sonucun etkinliği yüzde 77.0, sonucun hatası yüzde 23.0 olarak saptandı. IgG, IgM ve IgA kombine olarak değerlendirildiğinde ise sensitivite yüzde 90.3, spesifite yüzde 72 olarak elde edildi. Direkt mikroskobik inceleme yönteminin sensitivitesi yüzde 53.2, kültür yönteminin sensitivitesi ise yüzde 77.4, olarak saptandı. Bakteriyolojik yöntemlerin sensitivitesi ile kıyaslandığında ELISA'nın sensitivitesinin daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Tuberculosis, in the diagnosis of which some difficulties are encountered, is still one of the health problems in our country. In our study, we researched specific IgG by using Antigene 60 (A 60), and specific IgA anticores by antigene Kp 90 by the method of enzyme-linked imminosorbent assay (ELISA) in 48 patients with ARB(+), 14 ARB(-) tuberculosis and 25 healthy control serums. In the study group of 62 cases, purified protein derivate (PPD) test has positive in 55 cases and negative in 7 cases, and in the control group of 25 healty subjects, PPD test was positive in 21 cases and negative in 4 cases. For IgG, we determined the sensitivity as 82.2 %, the specifity as 100 %, the accuracy of positive prediction as 100 %, the accuracy of negative prediction as 69.4 %, the efficiency of prediction as 87.3 %, and the error prediction as 12.7 %. For IgM, we determined the sensitivity as 40.3, the specifity as 96 %, the accuracy of positive prediction as 100 %, the accuracy of negative prediction as 57.5 %, the efficiency of the prediction as 56.3 %, and the error prediction as 43.7 %. For IgA, we determined the sensitivity as 77,4 %, spesifity as 76 %, the accuracy of positive prediction as 88.8 %, the accuracy of negative prediction as 57.5 %, the efficiency of the prediction as 77 % and the error prediction as 23 %. In the total evaluation of IgG, IgM, and IgA, we determined the sensitivity as 90.3 %, the specifity as 72 %. The sensitivity of direct microscobic examination method was determined as 53.2 %, and of the culture method as 77.4 %. When compared with the sensitivity of bacteriologic methods, th sensitivity of ELISA was higher than that of the former.