Isolation and molecular characterization of Lactobacillus and Lactococcus strains from home made cheese
Ev yapımı peynirlerden Lactobacillus ve Lactococcus suşlarının izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
- Tez No: 374610
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kuzey Irak'ta geleneksel olarak üretilmiş fermente ürünlerden Laktik asit bakterilerinin izolasyonu, saflaştırılması ve kısmi karaktrizasyonlarının yapılması bu çalışmanın temel amaçlarını oluşturmaktadır. Laktik asit bakterileri, Kuzey Irak'ın farklı coğrafi bölgelerinden rastgele alınmış toplamda 19 süt ürünü ve 1 fermente sucuktan alınan örneklerden izole edimiştir. Morfolojik karakterizasyondan sonra Lactobacillus ve Lactococcus izoleleri MRS ve M17 agar kullanılarak kültüre alınmıştır. İzoleler moleküler tanımlanmalarının yapılması amacıyla 16S rRNA fragment analizine tabi tutulmuşlar ve 23 Lactobacillus ve 2 Lactococcus suşu tanımlanmıştır. Seçilmiş suşların 8 farklı indicator patojenik mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal testleri gerçekleştirilmiş ve test edilen mikroorganizmalara karşı pozitif sonuçlar alınmıştır. Suşların 10 farklı antibiyotik diski kullanılarak yapılan antibiyotik dayanıklılık/duyarlılık testlerinden farklı sonuçlar elde edilmiştir. Tüm suşların proteinaz aktiviteleri belirlenmiş ve test edilen suşların kullanılan farklı protein substratlarına karşı aktif oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Isolation, purification and partial characterization of lactic acid bacteria from the traditionally made fermented products made in Northern Iraq were the main goals of curren study. Molecular characterization of isolated strains were carried out using 16S rRNA fragment analysis. A total number of 19 samples of dairy product and one sausage samples were collected randomly from different geographical region of North Iraq. A serial dilution, plating and culturing on MRS and M17 agar of samples for Lactobacillus and Lactococcus isolates were carried out following morphological characterization. A 16S rRNA fragment analysis was used for molecular identification of the isolated bacterial strains and total 23 Lactobacillus and 2 Lactococcus strains were detected. Antimicrobial activities of selected strains were performed against 8 indicator pathogenic microorganisms and positive results were obtained against tested pathogens. Antibiotic resistancy / susceptibility tesst showed different results when performed against 10 types of antibiotic discs. Protease activities of all strains were determined and all strains showed moderate level of enzyme activity against used protein subtrates.