Kahramanmaraş ilinde su örneklerinde radon gazı ölçümü
Radon gas measurement in samples water in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 374611
  2. Yazar: SERDAL GÜMBÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Radon; Uranyum ve Toryumun radyoaktif bozunmasıyla oluşan renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Çevre Koruma Ajansına (EPA) göre; radon, sigaradan sonra akciğer kanserinin ikincil önde gelen sebebidir. Bu çalışmada; Kahramanmaraş'ta toplanan kırk iki su örneği, CR-39 pasif iz dedektörü kullanılarak radon konsantrasyonları ve radon soluma oranları belirlendi. Su örneklerinde radon konsantrasyon değerleri 305,8±10,7 Bq/m3 ile 80,6±3,9 Bq/m3 arasındadır. Radon soluma oranları değerleri 9,9±0,4 mBq/m2h ile 2,6±0,1 mBq/m2h arasındadır. Bu değerler, içme suları için tavsiye edilen sınır değerleri ile mukayese edildi.
Özet (Çeviri)
Radon is a colorless, odorless and tasteless gas produced by radioactivite decay of uranium and thorium.According to the US Environmental Protection Agency (EPA) and World Health Organization (WHO), Radon is the second leading cause of lung cancer after smoking. İn this study, fourteen two water samples which were collected from Kahramanmras province were analyzed for radon concentration and radon exhalation rate using the closed-can technique which includes CR-39 passive detectors. The radon concentration in water samples varies from 305,8±10,7 Bq/m3 to 80,6±3,9 Bq/m3 The radon exhalation in waters samples varies from 9,9±0,4 mBq/m2h to 2,6±0,1 mBq/m2h These values are compared with safe limit values recommended for drinking water.