Biyotelemetrik çalışmalarda radyo sinyallerinin mesafeye ve derinliğe göre değişimi
The variation of distance and depth of radio signals in biotelemetric studies
  1. Tez No: 374612
  2. Yazar: BATUHAN SARIYALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ile sürdürülebilir kalkınmanın en önemli bileşenlerinden biri olan biyolojik çeşitliliği koruyabilmek için telemetri yönteminin uygulanması hakkında bilgi verilmesi ve farklı mesafe ve derinliklerde radyo sinyallerinin değişiminin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada LOTEK marka SRX 400 Receiver (alıcı), 3 Elementli Yagi Anten ve MST 930 kodlu radyo vericiler (marka) kullanılmıştır. Farklı mesafe ve derinliklere yerleştirilen MST 930 kodlu markalardan gelen sinyaller, receiverde ayarlanan farklı gainlerde (Desibel = dB) power (Megahertz = MHz) olarak ölçülmüştür. Mesafe ve derinlik arttıkça gain değeri yükseltilerek yeni power değerleri ölçülmüştür. Yatay dorğltuda maksimum siyal çekim mesafesi 750 metre olarak ölçülmüştür. Yatay ve dikey mesafede yapılan denemde ise maksimum sinyal çekim mesafesi yatay doğrultuda maksimum 500 metre ve dikey doğrultuda ise maksimum 7 metre olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak literatürde radyo sinyallerinin 1000metreden fazla bir çekim mesafesi olduğu bildirilsede bu çalışmada maksimum 750 metreden sinyal alınabilmiştir. Benzer şekilde literatürde maksimum 5 metre derinlikten radyo sinyalleri alınığı bildirilirken bu çalışmada 7 metre derinlikten radyo sinyalleri alınabilmiştir. Bu farklılıkların arazi şartları ve hava durumundan kaynaklanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
By This study, sustainable development which is one of the most important components of maintaining biological diversity in order to to provide information on the implementation of telemetry methods and then to set an example for future studies are aimed. This study which is conducted in Kahramanmaras, one of the five differen methods of radio signals telemetry transmitter (brand) sensors and biometrical methods were used. The main material of this study SRX-400 Infrared Receiver (receiver) which is used in biometrical studies, 3-element Yagi antenna and 930 coded infrared MST brands, transmitters (transmitter) are used. In this study, the exchange of the radio signals is analyzed by the length within the materials are used. So by the explanation of the SRX-400 Infrared Receiver concepts such as power and gain the use of the deviceand the exchange of the device connectivity to the radio signal distance and depth of gravity is determined. In The study according to the horizontal direction radio signals based on a distance measurement with amaximum signal reception part from this resarch was determined to be 750 m. Advanced Telemetry Systems manufacturers reported that signal sensing distance up to 1 km with antenna work effectively but the reasons why this distance ends up 750 m is the same as other studies, the signal power on the weather change, the movement of the fish, seasonal movement, and the signal used to capture the vehicle based on the state change shown. On the part of Research that is based on the distance and the depth variation of the radio signal in thehorizontal direction at the maximum signal measured draw length 500 m, the distance of 7 m in the vertical direction was terminated. By this distances which are stated the radio signal power values could not be determined this study is carried out in generally a constant gain in depth and emerged as aresult of the received radio signal power value measurements. Accordingly, as a result of the examination, the exchange of radio signals of different power levels by the distance and with depth have been measured. By the Distance and depth increases, the value of gain is increased due to study.As a result of this study thegenerally in any gain value, the radio signals falls due to the increased distance and depth by the observation.