Hopur içmesi (Kahramanmaraş) mineralli su kaynağının hidrojeokimyasal özellikleri
Hydrogeochemical characteristics of the Hopur (Kahramanmaraş) water
  1. Tez No: 374613
  2. Yazar: FATİH ARPACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİCAN KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş Şerefoğlu Köyü'nde, Hopur minareli su kaynağının izotop jeokimyası ve hidrojeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı Kahramamraş ili Şerefoğlu Köyü'nün 2 km güneyinde yer almaktadır. İnceleme alanın büyük bir kısmı kretase yaşlı Koçali karmaşığı içinde yer almaktadır. Kimyasal analiz sonuçlarına göre kaynak suyunda bulunan anyon ve katyonların kökenleri açıklanmıştır. Bu verilerin yardımı ile schoeller, piper, ABD tuzluluk, Wilcox, Pie diyagramları çizilerek, suların kimyasal bileşimlerinin litolojisiyle ilişkileri ortaya konulmuştur. Yapılan analizler sonucunda elde edilen ABD tuzluluk labratuvar diyagramında C3-S1 bölgesinde yüksek tuzluluktadır. Pie diyagramlarına göre kaynak suyunda yoğun olarak kalsiyum bikarbonat sodyum, klor sülfat ve mağnezyum iyonları sırasıyla söylenebilir. Piper diyagramına göre kaynak suyu 5. Bölgede olduğu ortayakonulmuştur. Bu durumda Karbonat sertliği % 50'den fazla sular gurubuna girmektedir. Ağır metal analizlerinde kükürt (S) iyonu görülmüş olup diğer ağır metal iyonları gözlenmemiştir. Yapılan kimyasal analizlere göre suyun fasiyesinin Ca – HCO3 –Na-Cl olduğunu ortaya konmuştur. Hopur minaralli su kaynağından yağışlı/kurak dönemlerde alınan su örnekleri üzerinde; izotop analizleri kapsamında IRMS metodu ile18O,2H (Döteryum) ve IAEA metodu ile3H (Tridyum) analizleri yapılmıştır. Hopur Mineralli su kaynağı meteorik kökenli olup yaşlı su (1952 den önce) sınıfına girmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Kahramanmaras Şerefoğlu in the village, the minarets Hope isotope geochemistry and hydrogeochemical characteristics of water resources aimed to determine. The study area Şerefoğlu Kahramamraş province is located in the southeast of the village, 2 km. A large part of the field is lokated kretase agedKoçali. According to the results of chemical analysis of anions and cations in the source water origin are described. With the help of this data Schoeller, piper, USA salinity, Wilcox, Pie drawing diagrams, relations with the lithologies of the chemical composition of water is introduced. Obtained as a result of the analyzes conducted in the U.S. Salinity Laboratory diagram C3-S1 is in high salinity waters Scheller II class diagram is very good. According to the pie chart in the spring water intensive calcium bicarbonate, sodium, chlorine, sulfate and magnesium ions, respectively, said. According to Piper diagram of water resources in the region where 5 was put orataya. Carbonate hardness greater than 50% in this case water enters into groups. Heavy metal analysis of sulfur (S) ions are recognized and other heavy metal ions was not observed. According to the chemical analysis of water facies Ca - HCO3-Cl What has been demonstrated is. Hope minarall water source is precipitation / on water samples collected during dry periods; under the IRMS method for the 18O isotope analysis, 2H (deuterium) and the IAEA by the method of 3H (Tridy) analysis were performed. Hope Minerals meteoric origin of the water source is the old water (before 1952) are classified.