Uzun alkil zinciri içeren ferrosen türevleri ve geçiş metal komplekslerinin sentezi, termal, elektrokimyasal, fotolüminesans, oksidasyon ve epoksidasyon reaksiyonlarının incelenmesi
Synthesis of ferrocene derivatives having long alkyl chains and their transition metal complexes: Investigation of their thermal, electrochemical, photoluminescence and epoxidation-oxidation properties
  1. Tez No: 374623
  2. Yazar: GÖKHAN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ferrosen molekülü esas alınarak değişik özelliklere sahip ligandlar ve bu ligandların da Cu(II), Pd(II), Ru(III) gibi çeşitli metal kompleksleri sentezlenmiştir. Birinci basamakta, ferrosen molekülünün asetil ve karbonil türevleri ile sübstitüe aminlerin tepkimesinden elde edilecek ligandların nitro grubu içermesi tercih edilmiştir. Nitro grubu Pd/C katalizörü kullanılarak primer amine indirgenmiştir. Diğer basamakta ise amin grubu içeren ferrosen ile 2,4-dihidroksi benzaldehit bileşiği arasındaki tepkimelerden doğrudan Schiff bazları elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen ligandların geçiş metalleri ile kompleksleri hazırlanmıştır. Her iki gruptaki ferrosen esaslı Schiff baz kompleksleri uzun zincirli haloalkanlar ile etkileştirilerek sıvı kristal özelliğe sahip moleküller sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları analitik ve spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Metal komplekslerinin sıvı kristal özellikleri polarize optik mikroskop (POM), DSC ve XRD yöntemleri ile belirlenmiştir. Elde edilen tüm bileşiklerin elektrokimyasal, termal ve fotolüminesans özellikleri incelenmiştir ve çeşitli substratlar üzerinde alkan oksidasyon ve alken epoksidasyon katalitik etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ferrocene based ligands having different properties and their Cu(II), Pd(II) and Ru(III) metal complexes were synthesised. In the first step, acetylferrocene and ferrocenecarbaxaldehyde were reacted with substitue aniline to give nitro group containing ferrocene Schiff bases. Nitro group, in the next step, was then reduced to primary amines using Pd/C catalysis. In the following step, the Schiff base ligands were obtained by the reaction of the ferrocene containing free amines with 2,4-dihydroxy benzaldehyde. In the fourth step, transition metal complexes of these ferrocene based ligands were prepared. In the final step, transition metal complexes of the ligands were reacted with long chain bromo alkanes to result in molecules having liquid crystal properties. These properties of the molecules were examined by POM, DSC and XRD. Electrochemical, thermal and photoluminescence features were studied. And also their catalytic effects on different substrate in alkane oxidation and alkene epoxidation were investigated.