Yenidoğanın cerrahi strese cevabı
- Tez No: 37465
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. KÜÇÜKAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yenidoğanın cerrahi strese cevabını araştırmak üzere Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde Mart 1990 ve Mayıs 1991 tarihleri arasında benzer cerrahi işlemler uygulanan on yenidoğan ve kontrol grubu olarak on süt çocuğunda çalışma yapıldı. Orta derecede cerrahi stres geçiren hastalarda yapılan bu çalışmada cerrahi travmanın derecesi yönünden gruplar arasında fark görülmedi. Cerrahi strese endokrin cevapta serum kortizol ve büyüme hormonundaki değişiklikler araştırıldı. Hastalarda ameliyattan hemen sonra serum kortizol ve büyüme hormonunda belirgin bir artış ile tesbit edilen endokrin cevabın 48 saatte ortadan kalktığı görüldü. Endokrin cevap yönünden gruplar arasmda fark tesbit edilmedi. Cerrahi strese metabolik cevap serum çinko, bakır, magnezyum ölçümleri ve ameliyattan önce ve sonraki 24 saatlik idrarlarda bu elementlerin tayini ile araştırıldı. Bu elementlerin plazma değerlerinde ameliyattan hemen sonra görülen azalmanın 24. saatte de devam ettiği ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu tesbit edildi. Çinko, bakır ve magnezyum elementlerinin idrarla atılan miktarlarında ise ameliyat sonrası dönemde belirgin bir artış tesbit edildi. Metabolik cevabın yenidoğanlarda süt çocuklarına göre daha belirgin olduğu görüldü.İmmün cevap ise T lenfosit sayısı ile araştırıldı ve hastalarda ameliyattan hemen sonra T lenfosit sayısında görülen azalmanın yenidoğan grubunda daha belirgin olduğu görüldü. T lenfosit değerlerinin her iki grupta da ameliyattan sonraki beşinci günde ameliyat öncesi normal değerlere yükseldiği görüldü. Bu çalışma ile yenidoğanların da cerrahi strese endokrin, metabolik ve immünolojik olarak süt çocuklarına benzer cevap verdikleri ve bu cevabın metabolik ve immün komponentinin süt çocuklarından daha belirgin olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To investigate the newborn's response to surgical trauma, this study was carri ed out at Erciyes University Medical Faculty, Pediatric Surgery Clinic between March 1990 and May 1991. Ten newborns and ten infants -as a control group- undergoing si milar surgical procedures were studied. All the patients had moderate surgical stress and there was no difference between these two groups regarding the degree of surgi cal trauma. In the endocrine response to surgical stress alterations in the serum Cortisol and growth hormone levels were investigated. The endocrine response which was formed by the elevations of serum Cortisol and growth hormone levels immediately post sur gery disappeared within 48 hours after surgery. No difference in the endocrine res ponse between these two groups was found. The metabolic response to surgery was searched through measuring the serum zinc, copper and magnesium levels and through determining the 24 hours' urine con centrations of these elements pre and post surgery. The plasma values of these ele ments fell immediately following surgery and continued to decline significantly 24 hours after surgery. The 24 hours' urine concentrations of these elements increased significantly in the post operative period. The metabolic response to surgery in new borns was more evident than those of infants.79 The immune response to surgery was investigated by counting T lymp hocyte rosettes. The T lymphocytes decreased significantly after surgery and this re duction was more obvious in newborns. The T lymphocytes were normal by the fifth post operative day in these two groups. This study showed that the newborn's endocrine, metabolic and immune res ponses to surgery were similar to the infant's and the metabolic and immune respon ses in newborns were more evident than in infants.