Nitrik oksit inhibisyonunun piliç embriyosu akciğer gelişimi üzerine etkisi
Nitric oxide inhibition effect of chicken embryo development of lung
- Tez No: 374640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN GÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
NO, mikroorganizmalara karşı savunma dahil olmak üzere önemli fizyolojik rolleri olan, başta epiteliyal hücreler olmak üzere pek çok hücre tarafından salınan inorganik serbest bir radikaldir. L-NG-Nitroarginine methyl ester (L-NAME) özel bir Nitrik Oksit (NO) sentez inhibitörüdür. Yapılan çalışmalarda, nitrik oksit sentez inhibisyonunun oksidan artışına ned en olduğu, oksidatif stress altında sitotoksisiteyi ve genotoksisiteyi arttırıcı, apoptozisi tetikleyen bir etki gösterdiği bildirilmektedir. Ayrıca, canlıda yoğun ve tekrarlanmış oksidatif stres, sitoiskelet yapılarının yıkımı, yapışkanlığın azalması ve hücre kayıpları ile sonuçlanan patolojilere neden olabilir. Çalışmamızda, NO inhibisyonunun piliç akciğer gelişimine etkisi histolojik olarak incelenerek, laminin α1 dağılımı ve apoptozise etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; kontrol, sham ve L-NAME (15-30 mg/kg doz) uygulanmış piliç embriyolarında akciğer gelişim safhalarına eNOS, iNOS ve Laminin α1 dağılımı için immunohistokimya, Apoptozis için TUNEL yöntemi ve genel histolojik değerlerdirme için ise Hematoksilen-Eosin boyamaları uygulanarak değerlendirilmiştir. Piliç akciğer gelişiminin, embriyonik (4-7. gün), psödoglandular (8- 14. gün), kanaliküler (14- 17. gün) ve sakküler (17. gün ve doğum sonrası) evrelerden geçerek tamamlandığı ve memeli akciğer gelişimi ile benzer olduğu gözlenmiştir. NO inhibisyonunun piliç akciğerlerinde; mezenşim dokuda hücre kayıplarına, akciğer hacmi ile hava yolu dallanmalarında belirgin bir azalmaya, bronşların lümen çaplarında küçülme, pulmoner emboli, alveoler proteinozis, bölgesel kanamalar, kan damarlarının normal olmayan modellenmesi ve çaplarında küçülmeye neden olduğu gözlenmiştir. Gelişimin erken safhalarında L-NAME uygulamasına bağlı eNOS, iNOS ve laminin α1 immunoreaktivitesi ile apoptozisin oldukça azaldığı, geç gelişim safhalarında ise oldukça arttığı ve sonrasında bir miktar azalarak sabit kaldığı izlenmiştir. Sonuç olarak NO inhibisyonunun hem akciğer gelişimi hem de hücreler arası madde kompozisyonu ve apoptozis üzerine olumsuz etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu durumun yaşam süresini ve alitesini olumsuz etkileyen pek çok histopatolojik duruma yol açabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
NO is an inorganic free radical which has important physiological roles, including defense against microorganisms which are mainly released by many cell types including epithelial cells. L-NG-Nitroarginine methyl ester (L-NAME) is a special Nitric Oxide (NO) synthesis inhibitor. In the related studies it is reported that nitric oxide syntheses inhibition leads to the increase of oxidants, under the oxidative stres causing to the increasing of both genotoxicity and cytotoxicity, adventually; triggering apoptosis. Moreover, intense and repeated oxidative stress in vivo may cause the pathologies of destruction of cytoskeleton structure, and loss of adhesion and pathologies that resulting in the cell loss. In our study, it is aimed to determine the effect on apoptosis and the distribution of laminin α1 through the inhibition of NO effect on the development of the chick lung is examined histologically. In this investigation; control, sham and L-NAME (15-30 mg/kg dose) have been treated in chick embryos, in lung development phases; immunohistochemistry method for eNOS, iNOS and Laminin α1 distribution, TUNEL method for apoptosis and hematoxylin-eosin staining for general histological Analysing have been applied. It was observed that the chick lung development is consisting with the 4 stages; embryonic (4-7 days), pseudoglandular (8-14 days), canalicular (14-17 days) and saccular stage (17. days - postnatal) and very similar to mammalian lung development. NO inhibition caused cell loss in mesenchymal tissue, significant reduction in airway branching and lung volume, reduction in luminal diameter of the bronchi, pulmonary embolism, alveolar proteinosis, regional bleeding, irregular modeling of blood vessels and contraction in its diameter. It was observed that during the early period of the development, depends on the LNAME application eNOS, iNOS and laminin α1 by immunoreactivity apoptosis is much reduced; increased in late stages of development and decrease slightly and remained stable after that. As a result it is determined that inhibition of NO has a negative impact both on lung development as well as on the composition of intracellular substances and apoptosis. This adversely leads to many histopathological conditions that affect the lifetime and its quality.