Uçak gövde ve kanatlarında oluşan hasarların tahribatsız muayene yöntemleriyle tespiti
Inspection of damage to aircraft structural with non-destructive testing methods
- Tez No: 374642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH SİNAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Aircraft Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uçak kaportaları zaman içerisinde doğa ve insan kaynaklı etkenlerden etkilenerek hasar görebilirler ve bu durum ciddi emniyet sorunlarına yol açar. Tahribatsız muayene yöntemleri ile bu hasarların oluşturmuş olabileceği süreksizlikler daha başlangıç dönemlerinde saptanarak, gerekli onarım çalışmalarının yapılmasına imkan sağlanmış olur. Bu tezin hazırlanmasındaki başlıca faktör, tahribatsız muayene yöntemlerinin havacılık sektöründeki önemi ve vazgeçilmez yeridir. Bu çalışmada, öncelikle uçak yapısal parçaları ve kullanılan malzemeler genel olarak tanıtılmış ve ardından tahribatsız muayene yöntemleri kısmına geçilmiştir. İlgili bölümde değinilen bu kontrol yöntemlerinden biri girdap akımları yöntemidir. Uçak kaporta parçalarının kontrollerde yoğun olarak girdap akımları yöntemi kullanılır. Bir sonraki bölümde alüminyum uçak kaportalarının kontrolünde sıklıkla kullanılan girdap akımları yöntemi incelenmiştir. Çalışmanın en son kısmında ise, konuyla ilgili yapılan uygulama çalışmaları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Affected by natural and human-induced factors may damage aircraft structures over time and this may lead to serious problems of safety. Discontinuities which can cause damage is determined by the non-destructive testing methods at the initial period. Determination of discontinuities allows performing necessary repairs. The main factor in the preparation of the thesis is the importance and indispensable place in the aviation sector of non-destructive testing method. This paper firstly introduces general structural aircraft parts and materials and then describes the non-destructive testing methods. One of these inspection method referred to in the relevant sections are eddy currents. The inspections of the aircraft structural parts are often used in eddy current method. Eddy current controls are described in the next section. In the next chapter eddy current inspection techniques are examined which are often used in the inspection of aircraft aluminum structural parts. In the last part of the thesis, the application work done on the subject takes place.