Akışkan taşıyan çok mesnetli kirişin nonlineer titreşimleri
Nonlinear vibrations of multi-supported fluid conveying beam
- Tez No: 374643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT BAĞDATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada çok mesnetli akışkan taşıyan kiriş ele alınmıştır. Kirişin uçlarda zemine ankastre mesnetlerle bağlandığı, orta kısımda ise zeminin yumuşamasından, gevşemesinden veya esnemesinden dolayı titreşim esnasında genlikler oluşmaktadır. Çalışmada bu durum konsantre kütle-yay ile modellenmiştir. Akışkan hızının ortalama bir hız etrafında harmonik olarak değiştiği kabul edilmiştir. Kiriş uzamalarından kaynaklanan nonlineer etkiler de dikkate alınarak hareket denklemleri ve sınır şartları Hamilton prensibi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen hareket denklemleri boyutsuzlaştırılarak malzeme ve geometrik yapıya olan bağımlılık ortadan kaldırılmıştır. Perturbasyon metotlarından biri olan çok zaman ölçekli metot kullanılarak yaklaşık çözümler bulunmuştur. Orta bölümde yer alan mesnedin değişik konumları, değişik yay katsayısı, değişik kütle miktarı, değişik kiriş katsayısı, değişik doluluk oranları ve akışkan hız değerleri için tabii frekanslar tam olarak hesaplanmıştır. . Aynı zamanda akışkan hızı değişim frekansının sıfır ve tabii frekansın iki katından uzak olduğu, akışkan hızı değişim frekansının sıfıra yakın olduğu ve akışkan hızı değişim frekansının tabii frekansın iki katına yakın olduğu durumlar ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear vibrations of the fluid carrying, the different types of continuous media will discuss. We will accept those fluid carrying beam are connected to the ground with fixed supports. During vibration, with softening or loosening of the ground connection point for various reasons, or flexion at the support points, amplitude is composed at connection points. In this study, this case will be modeled as flexible bearing at the support points. Flow velocity will be taken as harmonically varying about a mean velocity. By considering extension of beam, nonlinear terms will add to the equations of motion. The equations of motion will derived beams by using Hamilton's principle. The obtained equations of motion will be independence from material and geometric structure by nondimensionalization. Approximate solutions were obtained using the Method of Multiple Scales, a perturbation method. Located in the middle part of the support of different locations, with different stiffness of the spring, the amount of different mass, different beam coefficient values for different occupancy rates and the fluid velocity is calculated natural frequencies exactly. Also the fluid velocity variation of the frequency zero and natural frequencies than double the far as the fluid velocity variation frequency is close to zero, and the fluid velocity variation frequency natural frequency doubled is close to the conditions have been examined separately.