Rezidüel hata analizine dayalı Bernoulli sıralama (Collocation) metodu ve kısmi diferansiyel denklemlere uygulanması
Bernoulli collocation method based on residual error analysis and application to partial differential equations
  1. Tez No: 374645
  2. Yazar: KÜBRA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YALÇINBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısmi diferansiyel denklemlerin tarihsel gelişimi anlatılmış kısmi diferansiyel denklemlerin çözüm metotları ile ilgili literatür bilgisi sunulmuştur. İkinci bölümde, kısmi diferansiyel denklemler ile ilgili temel tanım ve kavramlara değinilmiştir. Ayrıca Bernoulli polinomlarının tarihsel gelişimi anlatılarak Bernoulli polinomlarının bazı özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, ikinci mertebeden lineer kısmi diferansiyel denklemlerin çözümlerini elde etmek için Bernoulli sıralama (collocation) metodu tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, Bernoulli sıralama metodunun doğruluğunu göstermek amacı ile rezidü fonksiyonlarına dayalı hata analizi geliştirilmiştir. Beşinci bölümde, Bernoulli sıralama (collocation) metodu ve rezidüel hata analizi kısmi diferansiyel denklemlerin çeşitli modellemelerine uygulanmıştır. Elde edilen çözümlerin tablo değerleri ve grafikleri verilerek birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Son bölüm olan altıncı bölümde ise yapılan çalışmaya ait sonuçlar yorumlanmış ileride yapılabilecek çalışmalara dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, the historical development and literature of partial differential equations are presented. In the second chapter, basic concepts and definitions of partial differantial equations are mentioned. Also the historical development and some features of Bernoulli polynomials are given. In the third chapter, Bernoulli collocation method is intruduced to obtain the second order linear partial differential equations. In the fourth chapter, the error analysis based on residual function is developed to demonstrate the accuracy of Bernoulli collocation method. In the fifth chapter, Bernoulli collocation method and residual error analysis are applied to various model of partial differential equations. The table value and figures of the obtained solutions are given and compared each other. In the sixth chapter, the results of the study are interpreted and related for future works are also suggested.