Dual ışık konisi üzerindeki eğrilerin geometrisi
Geometry of the curves lying on dual lightlike cone
  1. Tez No: 374646
  2. Yazar: PINAR BALKI OKULLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mathematics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmuştur. Birinci Bölüm tezin giriş kısmıdır. Bu bölümde, konisel eğriler, ışık konisi ile ilgili literatür bilgisi ve bu tezde yapılanlar hakkında kısaca bilgi verilir. İkinci bölümde, Minkowski Uzayının temel kavramları verilir. Üçüncü bölümde, dual ve Dual Lorentziyen uzayın temel kavramları verilir. Dördüncü bölümde, dual ışık konisi üzerinde ki bir eğrinin dual asimptotik ortonormal çatısı reel parametre ve dual yay parametresine göre incelenir. Dual koni eğrilikleri bulunur. Dual konisel eğrinin dual bağlantı eğrileri bulunur. Beşinci bölümde, Yapı fonksiyonları tanımlanır. Yapı fonksiyonları yardımıyla dual ışık konisi üzerinde ki bir eğrinin ve bu eğrinin bağlantı eğrisinin dual temsil formülleri verilir. Altıncı bölümde, dual ışık konisi üzerinde ki bir eğrinin karakterizasyonunu eğrinin dual yapı fonksiyonu ve dual koni eğrilik fonksiyonu yardımıyla verilir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. First section is introduction. In this section, literature review about conical curves, lightlike cone and some information about this thesis is given. In section two, preliminaries of Minkowski space is given. In section three, preliminaries of dual space and dual Lorentzian space are given. In section four, Asymptotic ortonormal frame of dual cone curve according to real parameter and dual arc lenght parameter are examined. Dual cone curvatures are found. Dual associated curves of the dual cone curve are found. In section five, Structure functions are defined. Dual representation formulas of dual cone curve and dual associated curve are determined by using dual structure functions. In section six, we have given the caharacterization of the curve lying on dual lightlike cone by using the dual structure functions and dual cone curvature function.