Gelişen dünyada çağdaş çocuk oyun alanları
Modern playgrounds in the developing world
  1. Tez No: 374656
  2. Yazar: GÖZDE AKPINAR CANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde çocuklar için doğdukları andan itibaren büyük önem taşıyan oyun konusu ele alınmıştır. Çocukların kendilerini iyi hissetmelerinde, büyüdüklerinde ayakları yere sağlam basan ve kendi kararlarını verebilen birer birey olarak yetişmelerinde büyük etkisi olan oyun alanları incelenmiştir. Çocukların oyunla olan ilişkileri, oyun elemanları seçim kriterleri araştırılmıştır. Oyuncakların büyülü dünyalarında gezilerek geçmiş ve günümüz oyuncakları arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Basit parklar ile çağdaş çocuk oyun alanları irdelenerek çocuklar üzerinde bıraktıkları etkilerden bahsedilmiştir. Çocuk oyun parklarında kullanılan malzemelere, alanlardaki güvenlik, aydınlatma konularına değinilmiştir. Teknolojinin ilerlemesiyle gelişen dünyada çocuklar için doğal ortam oluşturulması ve hiçbir kısıtlama ve tehlike olmadan özgürce oynayabilmelerini sağlayan alanların tasarım süreçleri anlatılmıştır. Tasarım sürecinde çocukların oyun ihtiyaçları, farklı malzemeler tanıyarak kendilerini geliştirmeleri, hem fiziksel hem de akılsal gelişimlerinin doğru bir şekilde ilerlemesi hedef alınmıştır. Dünyada tasarlanmış çağdaş çocuk oyun alanlarından örnekler verilmiştir. : Anahtar Kelimeler : Oyun, Çocuk, Oyun Alanları
Özet (Çeviri)
In this project , by handling the game subject which is carrying a great importance since the children's the moment of births, playgrounds where children feel good, that has big effect on growing as a person who can make his own decision and can get one's feet on the ground, had been studied.The relation between children and game, game components selection criterias has been searched. The materials used at developing modern playgrounds, factors such as safety have been examined,the differences between the simple playgrounds are indicated. The relation between the child and play, during the period begins in wonder and continues with training, the importance of play and the natural environment requirement of children are studied. The importance of play needs of children is underlined.The differences between the past and present toys are described by traveling in the magical world of toys. While the simple and the modern playgrounds have been explained, the world famous playgrounds with attractive designs are examined at the conclusion. Key Words : Play, Children, Playgrounds