Kişinin yaşam umudu ve gelecek beklentisinin sıralı (ordinal) lojistik regresyon ile araştırılması
The expectation for the future and the hope of life examine with ordinal logistic regression
  1. Tez No: 374665
  2. Yazar: EVRİM DOĞUKAYA TOZANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN ERAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geleceğe dair umut, insan hayatında yaşama sevincini beraberinde getiren bir duygu olup bu duyguyu geliştirmek toplumun refahı için oldukça önemli bir döngü oluşturmaktadır. İnsanların mevcut yaşam şartlarında iyileşme veya kötüleşme kişinin gelecek beklentisini ve yaşam umut düzeyini şekillendirmektedir. TÜİK tarafından yapılan 2012 Yaşam Memnuniyeti verisi kullanılarak fertlerin gelecek beklentisi ve yaşam umudunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Veri setinden çekilen örneklem veri niteliğinde farklılık yarattığı için bir işte çalışan ve çalışmayan fertler için iki ayrı veri seti incelenmiştir. Gelecek beklentisi ve yaşam umudu kategorik bağımlı değişkenler olduğu için bu değişkenleri etkileyen faktörlerin etkileri sıralı (ordinal) lojistik regresyonla incelenmiş ayrıca ikili (binary) lojistik regresyon ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hope for the future is an emotion which simultanously brings the joy of living into the human life and developing this emotion creates a significant loop for the welfare of the community. Improvements or deteriorations of the current living conditions of the people shape the level of the expectation for their future and the level of hope of life.We worked on determining the factors of individuals' expectations for the future and the level of hope of life using the 2012 Life Contentment data which was collected by TUIK. Since the sample drawn creates a difference in the nature of the data, two different sets of data were examined for the working and non-working individuals. Because the expectation for the future and the hope of life are categorically dependent variables, the factors affecting these variables are found through ordinal lojistic regression and then compared with the results of the binary lojistic regression.