Türk Ceza Hukukunda ötanazi
Euthanasia in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 63580
  2. Yazar: NÜKHET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ötanazi kavramı, tarihsel süreç içinde içerik olarak farklılaşarak bugüne ulaşmıştır. Tıp ve hukuk alanına özgü olarak kullanılan ötanazi kavramı, gerçekte acısız ölümü simgelemektedir. İntihara benzeyen bu yönüyle ötanazi kişinin iradesi temeline oturmaktadır. Bugün yirminci yüzyıl insanının doğaya hakim olma isteğinin paraleli olarak kendi kaderine ve vücuduna da hakim olma isteği biçiminde karşımıza çıkmaktadır. Ötanazi bu anlamda yaşam hakkının kutsallığına dair geleneksel inancı sarsmakta ve bilim aracılığı ile ölümsüzlüğe ulaşmaktan umudu kesen modern insanın kendi ölümüne karar verme isteğini ifade etmektedir. Ötanazi taşıdığı bu anlam ve önem dolayısıyla çok eski devirlerden günümüze dek beraberinde bir çok tartışmayı da ihtiva etmektedir. Bu çalışmada ötanazi, tarihi gelişini içinde, tartışmalar ışığında hukuki açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, hasta haklan incelenmiş, hasta haklarından yaşam hakkının kutsallığı ve dokunulmazlığı tezinin masaya yatırılması gerektiğinden hareket edilerek ötanazi konusunun ölme hakkı bağlamında tartışması yapılmıştır. İkinci bölümde ötanazinin içerdiği anlam ortaya konulmuş, üçüncü bölümde ötanazi tartışmalarında karşılaşılan gerçek-dolaylı-aktif-pasif-erken ötanazi ayırımları üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede sadece pasif ötanaziyi hukuka ve ahlaka uygun sayan ve bu nedenle aktif-pasif ayırımının korunmasını öngören yaklaşımın gerçekçi olmadığı vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde ötanazinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimine, beşinci bölümde ötanazinin leh ve aleyhindeki görüşler doğrultusunda mukayeseli hukukta düzenlemesine yer verilmiştir. Ötanaziye karşı olanların öne sürdükleri temel savlarla, onu savunanların görüşleri ele alınarak ötanazinin dünya ülkeleri ceza kanunlarındaki yeri vurgulanmış, Türk Ceza Kanunu açısından ötanazinin değerlendirilmesi yine bu bölümde yapılmıştır. ivAltıncı bölümde Hipokrat yemini ile insan hayatına, ana karnına düştüğü andan itibaren ölümüne kadar saygılı olma ve onu koruma ilkesini benimsemiş olan hekimlerin ötanazi karşısındaki tutumları, görevleri ve yargılama usulleri belirlenerek ötanazi tıbbî hukuk açısından incelenmiştir. Yedinci bölümde ötanazi ceza hukuku açısından incelenmiştir. Ötanazinin şartlan belirlenerek, yakın kavramlar olan adam öldürme, yeni doğmuş çocuğu öldürme, müessir fiil, intihar, açlık grevi ve kürtaj ile ötanazinin mukayesesi yapılmış ve ötanazinin hukuka uygunluğunun mağdurun rızası ile açıklanabilip açıklanamayacağı konusu tartışılmıştır. Sekizinci bölümde Türk toplumunun ötanaziye bakış açışım belirlemek amacıyla yapılan kamuoyu araştırmalarına ve bu araştırmaların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde, ötanazinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bir insan hakkı olan ve kullanılması tasdike veya onaya muhtaç bulunmayan“yaşam hakkın”dan feragatin, geri dönüşü mümkün olmayan bir karar olduğundan son derece titiz ve dikkatli bir inceleme ile tanınmak zorunda olduğu vurgulanarak, bu doğrultuda ötanazinin yasallaştırılması bakımından bazı önerilere yer verilerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of euthanasia has reached the day by differentiating in contents throughout the historical process. The concept of euthanasia peculiarly used for the fields of medicine and law in fact symbolizes the painless death. With this aspect of its similar to suicide, euthanasia is based upon one's own will, in parallel to the desire of humanbeings of the 20th century to dominate the nature, it appears before us as a desire to dominate one's own fate and body as well. In this sense, euthanasia agitates the traditional belief on the sacreduess of the right of living and implies the desire of the modern humanbeings who have ceased to hope reaching immortality through science to decide their own deaths. Due to this sense and significance that it bears, euthanasia contains a great many discussions which have survived since the antiquity. In this study, euthanasia has been sought to discuss in terms of law in the light of such discussions. In the first chapter of the study, the rihgts of patients are reviewed and starting from the fact that the thesis of the sacreduess and immunity of the right of liviug, of all the rights of patients, should go under operation, euthanasia is discussed in the context of the right of death. In the second chapter, the sense as contained by euthanasia is revealed and in the third chapter such distinctions as true indirect, active, passive and early euthanasia encountered in the discussious on euthanasia are dwelled upon. In this framework, it is emphasized that the approach which considers only the passive euthanasia to be consistent with law and therefore anticipates the maintenance of the distinotion of active and passive is not realistic at all. In the fourth chapter, the place of euthanasia in the historical process is involved and in the fifth part, the organization of euthanasia in compared law in the light of the opinions for and against euthanasia is contained. The basic theses that the opponents of euthanasia defend and those of the supporters of the same are handled and the place of euthanasia in the criminal laws of the world's countries is emphasized and the evaluation of euthanasia in terms of Turkish Criminal Law is also earned out in this chapter. In the sixth chapter euthanasia is reviewed in terms of medical law by identifying the Hippocratic oath and the attitudes toward euthanasia, duties of the VIphysicians who adopt the principle of respect for human life as from the time when he falls into the mother's womb and its protection and trial methods. In the seventh chapter, euthanasia is reviewed in terms of criminal law. The conditions of euthanasia are identified and such closer concepts as murdering, killing a new-born baby, assult and battery, suicide, hunger strike and abortion are compared to euthanasia and whether or not the conformity of euthanasia to law can be explained with the consent of sufferer. In the eighth chapter, the public investigations carried out in order to determine the opinion of the Turkish people on euthanasia and the evaluation of such inversitgations are discussed. hi the conclusion chapter of the study, euthanasia is evaluated in general. Since the renunciation of the“right of living”which is a human right and which is not subject to consent is an irrevocable decision, it is emphasized that it should be recognized upon a strict and careful review and the study is concluded by suggesting some proposals for the purpose of legalization of euthanasia in this direction. Vll