Çalışanların memnuniyetlerinin araştırılması ve lojistik regresyon uygulaması
Investigation of employee satisfaction and application of logistic regression
- Tez No: 374666
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN ERAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışan memnuniyeti araştırmaları, şirketlerin çalışanlarının memnuniyetlerini ölçmek amacı ile kullanılmaktadır. Araştırma sonuçları, başarılı ve başarısız alanları gösterir. Şirketler her bir kriteri analiz ederek doğru sonucu elde etmeye çalışırlar. Analiz sonuçlarına göre iyileştirme planları yapılır. Sonuçların doğru yorumlanarak etkin çözümler elde edilmesi önemlidir. Bu araştırmalar genelde her yıl düzenli olarak yaptırılır. Günümüzde, artan rekabet ve değişen yönetim stratejileri ile birlikte memnuniyet araştırmalarının önemi artmıştır. Kararların, çalışan ve işveren tarafından uzlaşarak alınması zorunluluk haline gelmiştir. Bu tezde, bir özel sektör şirketi tarafından yaptırılan çalışan memnuniyeti araştırması sonuçları kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, farklı yöntemleri kullanarak memnuniyet düzeylerini incelemek ve problemleri tespit etmektir. Faktör analizi ile ilgili endeksler bulunarak, memnuniyet düzeyleri incelenmiştir. İkinci adımda, veriyi temsil edecek uygun bir model oluşturulmuştur. Model oluşturulurken lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Sorunlu alanlar belirtilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Employee satisfaction surveys, aim with to measure the satisfaction of employees of companies are used. Research results show successful and unsuccessful areas. Companies by analyzing each criterion attempt to get the right result. Improvement plans are made according to the analysis results. Correct interpretation of the results is important to achieve effective solutions. This research is usually done on a regular basis every year. Nowadays, along with increasing competition and changing management strategies the importance of satisfaction research increased. Decisions to be taken by the employer to the employee and a compromise has become a necessity. In this thesis, the employee satisfaction survey by a private sector company commissioned results were used. The aim of the study is to examine the levels of satisfaction of using different methods and to identify problems. Factor analysis wih the relevant index found, satisfaction levels were examined. In the second step, a suitable data models are created to represent. Logistic regression analysis was used when creating the model. Problematic areas and solutions are presented indicated.