Politik coğrafya kapsamında kültürel miras yönetimi: İstanbul Tarihi yarımada ve Venedik örneği
Cultural heritage management within the contex of political geography: Istanbul Historic peninsula and Venice
  1. Tez No: 374676
  2. Yazar: SANİYE AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ARZU KOCABAŞ DİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kültürel miras, geçmişin ve bulunduğu bölgenin tarihi birikiminin izlerini taşıyan ve geleceğe aktarılması gereken varlıklardır. Bu aktarımın sağlıklı olabilmesi için sürdürülebilirlik ilke ve prensiplere uygun olarak stratejiler uygulanmalıdır. Mirasın korunmasının nedenleri arasında insani etkilerin yanı sıra etkilerini yoğun bir şekilde gördüğümüz küresel ısınmanın günümüzdeki ve gelecekteki etkilerini de hesaba katmak gerekmektedir. Kültürel mirasın sürdürülebilir korunmasının sağlanması amacıyla en güncel kavram“Alan Yönetimi”kavramıdır. Dünya Miras Listesi kapsamında UNESCO Operasyonel Evrensel Rehber kriterleri farklı coğrafyada yer alan ilgili dünya miras alanlarında yerel koşullarda yorumlanarak yerel alan yönetimi planları oluşturmaktadır. Farklı coğrafi alanlarda yerel özelliklere göre aynı kapsamda fakat farklı biçimlerde Alan Yönetim Planları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada kültürel mirasın sürdürülebilir korunması politik coğrafya kapsamında ele alınmış ve“Alan Yönetimi Planı”içeriği ve korumaya olan etkileri incelenmiştir. 'Universita del Molise ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Erasmus İşbirliği Protokolü kapsamında, Temmuz 2013' de Prof. Dr. Luca Muscara İstanbul'a gelerek“The Geopolitical Context of Urban Studies in the Cold War”başlıklı bir Seminer vermiştir. Bu Seminer kapsamında yapılan sunum ve tartışmalar bir ön değerlendirme yapılmasına ve tez için alt başlık oluşturulmasında yardımcı olmuştur. Çalışmanın ilk bölümlerinde politik coğrafyanın kapsamı ve mekan ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Mekan olarak tanımladığımız kültürel miras alanlarının kavramsal boyutları incelendikten sonra bu alanların yönetilmesi konusuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye' de ki planlama ve koruma sistem ve süreçleri ele alınmıştır. Konu kapsamı İstanbul Tarihi Yarımada ve Venedik olmak üzere iki örnek üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise sonuç ve değerlendirme aşaması olarak çıkarılan sonuçlar ve konuya yönelik öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritages are valued possesions showing the historical background of a particular region and the people in and needing to be handed on new generations of the future. Regarding the principles and elements of sustainability, appropriate strategies are essential to be implemented in handing on these assets to new generations and protecting them. Not only the humanitarian effects but also global warming and the potential future effects of these two factors are the main causes in exercises of protecting cultural heritages. One of the most contemporary and best method to protect cultural heritage in a sustainable way is“Space Management”. The UNESCO Operational Universal Criterias determined within the context of World Heritage List caused the formation of local space management plannings by assessing potential world heritages in different regions of the world. But in different regions, Space Management Plannings are created in the same context but in different forms. In this article, the sustainable protection of cultural heritage is discussed within the context of political geography and the nature of“Space Management Planning”and its effectiveness on the protection of Cultural Heritage is examined. In July 2013, Prof. Dr. Luca Muscara hosted a seminar in Istanbul entitled of“The Geopolitical Context of Urban Studies in the Cold War”in the context of Erasmus Cooperation Protocol arranged by Universita del Molise and City and Regional Planning Department of Mimar Sinan Fine Arts University. The presentations and discussions employed as a part of this seminar facilitated deployment of preassesment and forming a sub-head for thesis. In the first sections of the article, the context of Political Geography and its relationship with the location are analyzed. Secondly, after the analyse of the conceptual dimensions of The Cultural Heritages whom we defined as locations, the management of these locations are handled. In the third section, the subjects of plannings, protection system and processes in Turkey are disscussed. The context of the subject are analysed on the basis of two samples which are“ Istanbul Historical Peninsula”and“Venice”. In the last part, solutions and recommendations of the matter are given in the section of“Consequence and Evaluation”.