Müzelerde teknolojik etkileşimli sergileme yöntemleri: İstanbul Sağlık Müzesi için bir öneri
Methods of interactive display technology in museum: A proposal for Istanbul Health Museum
  1. Tez No: 374677
  2. Yazar: SİBEL ALEMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmada dünyadaki çeşitli müzelerde yer alan etkileşimli, teknolojik yöntemler incelenmiştir. Bunun için Örnek Vaka Çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada derlenen vakalar ile etkileşimli yöntemler konusunda müzecilik alanında yararlar sağlanması amaçlanmaktadır. Bununla beraber bu çalışmanın yeniden kurulmakta olan İstanbul Sağlık Müzesi'nin insanlarla aktif bir şekilde iletişime geçebilmesi için çeşitli etkileşimli uygulama önerileri sunulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada öncelikle“Müzecilik”kavramı ve bu kavram çerçevesinde Sağlık Müzeleri irdelenmiş, bu müzelerin dünyadaki ve Türkiye'deki örneklerine yer verilmiştir. Ardından Müzelerde Sergileme Yöntemleri ve Sergileme Türleri incelenmiş, sergileme yöntem ve türleri örneklerle desteklenmiş, müzelerde giderek dinamik sergilemeye geçildiği gözlemlenmiştir. Yine bu tezde“Etkileşim”kavramı hem eğitim metodolojisi yönünden hem de müzecilik çerçevesinde incelenmiş, müzelerde etkileşimli sergileme uygulamalarına yer verilmiştir. Yine bu çalışmada, müzelerde kullanılan teknolojik etkileşimli yöntemlere yer verilmiş, güncel gösterim tekniklerinin müzelerle olan ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca burada araştırma için anket yöntemi de kullanılmıştır. Kullanıcılara yöneltilmek üzere, müzecilik ve etkileşimli sergileme yöntemleri ile ilgili on adet anket sorusu hazırlanmıştır. Bu anket, incelenen müze ziyaretçileri ve internet üzerinden katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Yapılan vaka çalışması ve anket çalışması sonucunda müzelerde kullanılan teknolojilerin, hedef kitlenin genişletilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Dünyadaki ve ülkemizdeki çeşitli sağlık, tıp tarihi, teknoloji müzeleri ve bilim merkezlerinde yapılan inceleme sonucunda görülmüştür ki teknolojik olanakların, iyi tasarımlarla birleştirilerek kullanıldığı etkileşimli uygulamalar; her yaştaki ziyaretçinin ilgisini çekmekte, ziyaretçilerin buraya defalarca gelmeyi istemelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, interactive, high-tech methods in various museums worldwide have been analysed. For this Sample Case Study method was used. Main purpose of this paper is to provide benefits for museology by the cases and the interactive methods in this study. Additionally, this study aims to present the recommendations of the various interactive applications that are being re-established Istanbul Health Museum to connect an active way with people. In this study, firstly examined“Museology”concept and health museums that have been included in this concept to the museum examples of the world and in Turkey. After that, exhibition methods in museums and the types of displays were studied; it is observed that dynamic displays in the museums have taken place of the others. Again in this thesis, the concepts of“interaction”have been probed in terms of both educational methodology and museology, and curatorial frameworks in the museums were presented. In this study, technologically interactive methods in museums have also been given and the relation between the museums and the contemporary navigation techniques were examined bringing out. Also here for research survey method also used. Plan to users, the curatorial and interactive merchandising methods related to ten poll question was prepared. That poll surveyed visitors to the Museum and was conducted with the participants over the internet. As a result of the case study and survey of the technologies used in museums, it has been determined that the effective in expanding the target audience. After the researches in various health museums, medical history museums, technology museums and science discovery centers in and out of our country, it was ascertained that, interactive applications in which technological potentiality meets good design, attract visitors from all age groups and increases the will to visit the place more than once.