Balıkesir ili su ürünleri yetiştiricilik işletmeleri üzerine bir araştırma
A study on aquaculture facilities in province of Balikesir
- Tez No: 374714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Balıkesir ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin mevcut durumları; bulundukları üretim alanı özellikleri, kullandıkları üretim sistemi ve gerçekleştirdikleri üretim faaliyeti özellikleri başlıkları altında incelenmiştir. Ayrıca ilin su ürünleri yetiştiricilik potansiyeli de ele alınmıştır. Çalışmanın yapıldığı dönemde (Mayıs 2013-Aralık 2013) Balıkesir'de 19 adet su ürünleri yetiştiricilik işletmesi bulunmaktadır. Söz konusu işletmelerin tamamına önceden hazırlanmış olan anket çalışması uygulanmıştır. Ele alınan su ürünleri üretim tesislerinin lisans (proje) yıllık üretim kapasiteleri toplam 7.147 tondur. Çalışmanın yapıldığı dönemde bu firmaların gerçekleştirdikleri üretim toplam 2.067 tondur. Bu reel üretiminin % 73'ü kara midye, % 25'i alabalık, % 2'si ise kurbağadır. Midye yetiştiricilik işletmelerinde uzun halat sistemi kullanılmaktadır. Alabalık yetiştiricilik işletmelerinin bir kısmı yüzer ağ kafeslerde üretim yaparken, diğer kısmı karada beton havuzlarda üretim yapmaktadır. Kurbağa yetiştiricilik işletmesi kuluçkahane kısmında fiberglas tanklar kullanılırken, asıl beside ise brandadan yapılmış havuzlar kullanmaktadır. Kara midye çiftliğinde hasat ve pazarlama ile ilgili sorunlar yaşanırken, alabalık işletmelerinde en çok kayba balık hastalıklarının neden olduğu ve ayrıca hırsızlık ile sabotaj gibi istenmeyen durumların da gerçekleştiği kaydedilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada Balıkesir'deki 19 adet su ürünleri yetiştiricilik işletmesinin mevcut durumları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Ayrıca ilin su ürünleri üretiminin artacağını ve çeşitleneceğini, özellikle yatırımcıların mevcut yetiştiricilik lisanslarının yıllık üretim kapasitelerini dikkate alarak söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study the facilities making aquaculture production in Balıkesir were studied in terms of the features of manufacturing activity, the properties of sites and the production potential. There are 19 aquaculture plants in Balıkesir at the time the study (May 2013–December 2013) was conducted. The studies of survey are made with all of the facilities in question. Total annual capasity of the aquaculture production plants dealth with is 7.147 tons but real production is 2.067 tons and %73 of the mussels, %25 of the trout %2 of the frog of this production.While some of trout farming facilities production in net cages, others are produced in concrete pool or fiberglas tanks. Facilities of mussels production has prefered of manufacture with rope system. Facilities of frog production has been manufacturing in the pool at made of nylon canvas. Mussel farms while there was problems with the harvesting and marketing, most in trout fish diseases caused by loss as well as theft and sabotage has been the place. As a result, in this study 19 units in Balıkesir aquaculture facilities have tried to put forward their current state. In addition, the province will increase and diversification of aquaculture production, particularly that of investors, taking into account an annual production capacity of existing aquaculture license can say.