Soya içeren işlenmiş gıdalarda GDO miktarının belirlenmesi ve pişirme koşullarının GDO miktarına etkisi
Determination of GMO content of food containing soy and effects of baking conditions to GMO content
  1. Tez No: 374729
  2. Yazar: GÖNÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada soya içeren işlenmiş gıdalardan 20'şer adet soyalı mantı, soya unu ve bisküvi numunelerinden üç farklı yöntemle DNA izolasyonları yapılmış, ürün bazında yöntemler karşılaştırılmıştır. Piyasadan temin edilen bu numunelerde GDO tarama analizi Eurofins Gene Scan kit protokolüne göre yapılmıştır. 20 adet bisküvi numunesinin hiçbirinde GDO“Tespit Edilmemiştir”, soyalı mantılardan 2 tanesinde ve soya unlarının 7 tanesinde GDO“Tespit Edilmiştir”. Pozitif bulunan numunelerde soyaya ait üç gen bölgesi taranmış ve mantı numunelerinde MON 40-3-2, soya unu numuneleride MON40-3-2 ve MON89788 genleri tespit edilmiştir. Bu iki gen için miktar analizleri yapılmıştır. Tez projesinin ikinci kısmında analiz edilen GDO miktarının pişirme ile nasıl değiştiğini belirlemek amacıyla belirli oranda GDO içeren soya unu katılarak yapılan roll ekmekler laboratuvar koşullarında pişirilmiştir. Roll ekmekler 220°C, 250°C, 280°C'de farklı sürelerde pişirilmiş ve soya ununda, yoğurma sonunda hamurda, fermentasyon sonunda hamurda ve pişirilen farklı sıcaklık ve sürelerdeki örneklerde, MON40-3-2 ve MON89788 miktar analizleri yapılmıştır. Kullanılan soya ununda başlangıçta %97,19 MON40-3-2, %2,06 MON89788 analiz edilirken fermentasyon ve pişirme ile analiz edilen %GDO miktarının azaldığı gözlenmiştir. Farklı sıcaklık ve sürede pişirilen örneklerin %GDO değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca roll ekmeklere ekmek yapımında kullanılabilecek farklı katkı maddeleri, baharatlar katılmış ancak bunların analiz edilen %GDO'ya herhangi bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, DNA was isolated with three different isolation methods for 20 of manti with soy, soy flour and biscuit samples which are processed foods containing soy and methods are compared on product basis. GMO screen analysis was performed according to Eurofins Gene Scan kit protocol in the samples obtained randomly from the market. GMO was“not detected”at none of 20 biscuit samples, GMO was“detected”at two of manti with soy samples and seven of soy flour samples. Three soy events were screened at GMO positive samples and MON 40-3-2 was detected in manti samples and MON40-3-2 and MON89788 events was detected in soy flour samples. In the second part of this thesis project, known amount of GMO containing soy flour added roll breads were baked at laboratory conditions in order to determine the change of analysed GMO content with baking. Roll breads are baked at 220°C, 250°C, 280°C at three different time and MON40-3-2 and MON89788 analysis were performed in soy flour, dough, dough after fermentation and samples baked at different temperature and time. While 97,19% of MON40-3-2 and 2,06% MON89788 were analysed in soy flour at the begining, it is determined that GMO percentage has decreased with fermentation and baking. Statistically important differences were determined between samples baked at different temperature and time. Besides, different food additives and spices that can be used in bread were added to roll breads but no effect was detected to analysed GMO%.