Esnek topolojik uzaylarda genelleştirilmiş açık kümeler
Generalized open sets in soft topological spaces
- Tez No: 374762
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Genelleştirilmiş esnek kümeleri ve genelleştirilmiş esnek topolojik yapıları incelemeyi amaçlayan bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk olarak esnek küme, esnek fonksiyon, esnek topolojik uzay ve esnek sürekli fonksiyon ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümden altıncı bölümün sonuna kadar, sırasıyla, esnek alfa-açık küme, esnek pre-açık küme, esnek semi-açık küme, esnek b-açık küme ve esnek beta-açık küme kavramları verilmiş ve temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, bu kümeler yardımıyla esnek topolojik uzaylar arasında tanımlı fonksiyonların bazı süreklilik türleri tanımlanarak genelleştirilmiştir. Tezin yedinci ve son bölümünde ise, tez içinde tanımlanmış olan esnek kümeler arasındaki ilişkiler ve esnek sürekli fonksiyonlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, the purpose of which is to investigate generalized soft sets and generalized soft topological structures, composes seven chapters. In the first chapter, the definitions and theorems about soft set, soft function, soft topological space and soft continuous function are expressed. From the second chapter to the end of the sixth chapter, the definitions of soft alpha-open set, soft pre-open set, soft semi-open set, soft b-open set and soft beta-open set are expressed and basic features of these definitions are investigated, respectively. In addition, by the help of these sets, some continuous types of functions that are defined among soft topological spaces are defined and generalized. Finally, in the seventh chapter, the relationships among soft sets and relationships among soft continuous functions which are defined in this thesis are investigated.