Tornalama işleminde lunet kullanımının yüzey pürüzlülüğüne etkisinin incelenmesi
The investigation of effects of using lunet to surface quality in lathe
- Tez No: 374763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEMSEDDİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, torna tezgahlarında kullanılan lunetlerin yüzey kalitesine etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Çalışmada ilk olarak, malzeme çapının yüzey pürüzlülüğüne etkisi, daha sonra sabit lunet kullanımının yüzey pürüzlülüğüne etkisi, son olarak da hareketli lunet kullanımının yüzey pürüzlülüğüne etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, üniversal torna tezgahına bağlanan iş parçaları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneylerde; devir, kesme hızı, ilerleme, paso derinliği ve malzeme türü sabit tutulmuştur. Kesme sıvısı kullanılmamıştır. Her bir tornalama işlemi sonunda malzemenin değişik noktalarından yüzey pürüzlülüğü ölçülerek grafikler halinde sunulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda tornalama işleminde lunet kullanımının yüzey kalitesini iyileştirdiği ve takım ile lunet arasındaki mesafe arttıkça yüzey pürüzlülüğünün arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using lunet to surface quality in lathe were investigated. The experiments were applied in three different categories. In the beginning of the study, the effects of diameter of workpiece to surface roughness, after that, the effects of using stationary lunet to surface roughness, in the end, the effect of using moving lunet to surface roughness were investigated experimentally. The experiments were done with workpieces in universal lathe. During experiments, range of speed and cutting speed and range of feed and chip thickness and tool material and workpiece material were held stationary. Cutting fluid was not used. At the end of the every lathing process, surface roughness was measured from different points on the material and the results were presented with graphics. According to these experimental results, surface roughness reduces by using lunet in lathing process, and it was founded that surface roughness increases when the distance between the cutting tool and the lunet increases.