Gürgen ağacı talaş atıklarının (Carpinus betulus L.) enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of hornbeam (Carpinus betulus L.) shavings waste as energy source
- Tez No: 374791
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞENSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada mobilya üretimi esnasında oluşan gürgen ağacı talaş atıkları (Carpinus betulus L.) alternatif enerji kaynağı olarak seçilmiş ve sabit yatak reaktörde farklı koşullarda pirolizi gerçekleştirilerek elde edilen sıvı ürünün sentetik yakıt olarak üretim potansiyeli araştırılmıştır. Çalışmalarda piroliz sıcaklığı ve ısıtma hızının piroliz ürün verimleri üzerindeki etkileri statik ortamda gerçekleştirilen deneylerle incelenmiştir. Belirlenen optimum piroliz sıcaklığı ve ısıtma hızında sürükleyici gaz akış hızının etkileri araştırılmıştır. Katran verimi göz önüne alındığında optimum piroliz koşullarının 550 oC piroliz sıcaklığı, 30 oC/dk ısıtma hızı ve 100 cm3/dk azot akış hızı olduğu belirlenmiş ve bu koşullarda elde edilen katran verimi %35,28 olarak elde edilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen katranın FTIR spektrumu, lH-NMR spektrumu ve GS-MS kromatogramı alınmış, katran sütun kromotografisinde alifatik, aromatik ve polar alt fraksiyonlarına ayrılarak bu fraksiyonların FTIR spektrumları elde edilmiştir. Ayrıca katranın ve alt fraksiyonlarının elementel analizi gerçekleştirilerek, molar gösterimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hornbeam wood (Carpinus betulus L.) shavings that remained during production of furniture was chosen as alternative energy and liquid product acquired from its pyrolysis realized under different conditions at fixed bed reactor was investigated for potential production as synthetic fuel. Effects of pyrolysis temperature and pyrolysis heating speed on fertility of products were investigated by tests executed in static medium. Also investigates made to find out effects of entraining gas flow rate under optimum pyrolysis temperature and heating speed determined. Regarding fertility of tar, the optimum pyrolysis condition were determined as 550 oC pyrolysis heat, , 30 oC/min. heating rate and 100 cm3/min. nitrogen flow rate; and fertility of tar was determined under these conditions as %35,28. Taking FTIR spectrum, lH-NMR spectrum and GS-MS chromatogram obtained under optimum conditions and separating into aliphatic, aromatic and polar sub-fractions the FTIR spectrums of these fractions were determined. Also, elemental analysis of tar and sub-fractions were carried out and molar forms were shown.