Uçucu kül ve silis dumanı içeren betonların geçirimlilik özelliklerinin araştırılması
Investigation on permeability characteristics of concretes incorporating fly ash and silica fume
- Tez No: 374799
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Betonda dayanıklılığın en az dayanım kadar önemli olduğu, hatta bazı durumlarda öncelikli koşulun dayanıklılık olduğu iyi bilinmektedir. Dayanıklılığın anahtarı geçirimliliktir. Geçirimlilik betonun boşluk yapısı ile ilgilidir. Bir beton ne kadar boşluksuz ve boşluklar arasındaki bağlantılar ne kadar az ise o derecede geçirimsizdir. Betondaki boşlukların yapısı betonun bileşimi, yerleştirilmesi, sıkılanması ve uygulanan kür ile doğrudan ilgilidir. Özellikle suya maruz betonarme yapılar suyun taşıdığı başta klorür ve sülfat olmak üzere çeşitli zararlı maddelerin etkisindedir. Bu tür maddelerin betonun içine girişi betonun geçirimliliği arttıkça kolaylaşır. Sonunda betonun hem dayanımı hem de dayanıklılığı azalır. Diğer bir ifadeyle yapının servis ömrü kısalır. Betonun geçirimliliğini azaltmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri betonda mineral katkı maddesi kullanmaktır. Mineral katkı maddeleri çimentoya göre genellikle daha ince öğütüldüklerinden betonun geçirimliliğini azaltırlar. Çalışmada uçucu kül ve silis dumanı ikamesinin betonun geçirimlilik özelliğine etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda üretilen betonlarda hızlı klorür geçirimliliği deneyi, basınçlı su işleme derinliği tayini deneyi, kılcal su emme deneyi ve basınç dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar mineral katkının çimento ile ikamesi arttıkça geçirimsizliğin arttığını göstermektedir. Geçirimsizlikte sağlanan iyileştirme itibariyle silis dumanının uçucu küle göre daha üstün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is fairly well known that concrete durability is as much important as strength; moreover, it is primary concern in some circumstances. Permeability is the key to the durability. On the other hand, permeability is closely related to the voids system of the concrete. Concrete with fewer amounts of voids and disconnected with one another, it is said to be impermeable. The structure of voids in concrete is straightly related to the mix proportions, placing, compaction, and curing procedures of concrete. Concrete structures, particularly those subjected to waters, are at the risk of various harmful agents such as chlorides and sulfates transported through the concrete via water. The permeation of such agents in concrete gets easy as the permeability of concrete increases. At the end, both the strength and the durability of concrete diminish. In other words, the service life of the concrete structure shortens. Mineral additives are used most commonly in concrete to suppress the permeability. Such materials decrease the permeability of concrete since they are generally ground finer than cement. In the study, concrete produced with fly ash and silica fume at various replacing ratios by cement to investigate their effects on the permeability of concrete. In this scope, rapid chloride permeability test, pressurized water depth test, capillarity test and compressive strength test on concrete were performed. The results obtained indicate that the permeability of concrete decreases as the mineral replacement ratios increase. With respect to the improvement in permeability, silica fume is found to be superior to fly ash.