Türkiye'de kılavuzluk hizmetleri ve kılavuz kaptan profili
Pilotage service and maritime pilot profile in Turkey
- Tez No: 374800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya ticaretinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak gemi sayısı ve tonajları artmıştır. Artan gemi sayıları gemi trafiğinin yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Seyir emniyeti, teknolojik gelişmelerle ile birlikte açık deniz alanlarında daha emniyetli hale gelmiştir. Fakat liman, rıhtım ve boğaz gibi kısıtlı seyir alanlarında yükün, geminin ve çevrenin güvenliğini sağlamak oldukça zorlaşmıştır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için gemi kaptanları o bölgeye hâkim denizcilerden yardım almışlardır. Oluşan talepler öncelikle kılavuz kaptanları ve kılavuzluk mesleğini ortaya çıkarmıştır. Gelişen limanlar, büyüyen gemiler ve yoğunlaşan gemi trafiği ise kılavuzluk teşkilatlarını ve kılavuzluk hizmetlerinin ortaya çıkmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Osmanlı Devleti'nde denizcilik tarihinde kılavuzlukla ilgili ilk düzenleme 1804 yılında Denizcilik Kanununun çıkarılması ile yapılmıştır. Yapılan bu akademik çalışmayla yasal olarak 210 yıllık tarihe sahip olan kılavuzluk ve kılavuz kaptanlık profili ortaya konulmak istenmiştir. Çalışmada yer alan tüm sonuçlar, ve bulgular anket ve röportaj çalışmalarına bağlı olarak yapılmıştır Çalışmaya 20 si Türk Boğazlarında olmak üzere toplam 60 kılavuz kaptan katılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 16.00 programında frekans ve ki-kare analizi (χ2) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, Türkiye'de kılavuzluk teşkilat ve kılavuz kaptan yönetmeliği bakımından yasal eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular diğer ülkelerdeki kılavuzluk teşkilatlarıyla karşılaştırılarak konu ile ilgili tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu çalışma kılavuz kaptanların görüşlerine dayanılarak Türkiye'deki kılavuzluk hizmetlerinin daha iyi standartlara sahip olması için yapılmış örnek bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The number of vessels and tonnage have increased regarding the development of World trade. Increasing number of vessels has led to heavy vessel traffic. The security of navigation in deep sea has been easier with the rise of technology. However, providing the security of cargo, vessel and environment has been literally difficult in the resticted navigational area such as harbours, docks, straits. In order to remove this obsracle, marine masters have consulted local sea experts in that area. Requested demans have initially revealed maritime pilots and pilotage. Developing harbours and vessels intensifying vessel traffic have provided pilotage organizations an their improvements. In Maritime history, first regulations about maritime pilots were made in 1804 with the Law of Maritime in Ottaman Empire. The premise aim of this academic paper is to present the state of pilotage and maritime pilot profile which have 210 years legal history. All results and findings have been conducted via questionnare and interview. 60 maritime pilots have been participants work in Turkish straits. Findings have been evaluated by means of chi-square and frequency test in SPSS 16 programme. As a result of this study, it has been detected that there have been certain legal drawbacks in Turkish Pilotage Services and maritime pilot regulations. Current data is compared with findings in other countries and suggestions have been made about the present subject matter. Depending upon the maritime pilot rewiews, this research is regarded as an example study so as to carry Turkish Pilotage Services to better standarts.