Üriner sistem taşlı hastaların metabolik ve klinik olarak incelenmesi
- Tez No: 44519
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM GÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
37 ÖZET Ocak 1994 -Ocak 1995 tarihleri arasında kliniğimizde tedavi edilen 48 üriner sistem taş hastasının klinik ve laboratuvar 30 kişilik kontrol grubunun ise laboratuvar incelemeleri yapıldı. Yirmidört saatlik idrar analizleri sonuçlarına göre hastaların % 75'inde hipositratüri, % 35.6'sında hiparkalsiüri, % 3 Tinde hiperoksalüri, % 27'sinde hipomagnezüri, % 10.4'ünde de hiperürikozüri saptandı.Taş analiz sonucunda ise taşlann % 68.7'sinde kalsiyum oksalat, % 8.3'ünde kalsiyum fosfat, % 12.5'inde stru- vite, % 8.3'ünde kalsiyum oksalat + kalsiyum fosfat, % 2.2'sinin ise ürik asit taşı olduğu belirlenmiştir. Hasta ve kontrol grupları arasında 24 saatlik idrar değerleri karşılaştırıldığında hastalarda Na, Sitrat ve Mg değerleri anlamlı derecede düşük, Ca ve Ürik Asit değerleri ise anlamlı derecede yüksek olarak bulundu. Hiperkalsiürik hastalara uygulanan Pak'ın ayırıcı testi sonrası % 14.5 olguda absorbtif tip 2, % 4.2 olguda absorbtif tip 1, % 2.1 olguda absorbtif tip 3, % 4.2 olguda renal kaçak hiperkalsiüri, % 4.2 olguda da rezorbtif tip hiperkalsiüri tespit edilip, % 6.2 olgu ise hiç bir gruba konulamamıştır. Çalışmamızda hastalarda detaylı idrar ve taş analizleriyle etyolojik nedenin bulunarak, uygun metaflaksi ile taş nüksünün önlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The laboratory and clinical examinations of 48 urinary stone disease patients and laboratory examinations of 30 control group individuals were carried out in our department between January 1994 and 1995. In the analysis of 24 hour urine collections, 75 % of the patients showed hypocitraturia, % 35.6 hypercalciuria, 31 % hyperoxaluria, 27 % hypomagnesuria and 10.4 % hyperuricosuria. The metabolic analysis of stones were found to be 68.7 % calcium oxalate, 8.3 % calcium phosphate, 12.5 % struvite, 8.3 % calcium oxalate + calcium phosphate, and 2.2 % uric acid. When 24 hour urine values are compared in the patient and the control gro ups; Na, citrate and Mg levels were lower whereas Ca and uric acid levels were higher in the patient group, significantly. Hyperçalciuric patients were evaluated with Pak's test: 14.5 % cases absorbtive type 2, 4.2 cases absorbtive type 1, 2.1 % cases absorbti- ve type 3, 4.2 % cases had renal escape hypercalciuria, 4.2 % resorbtive type hyper calciuria, where as 6.2 % cases could not be grouped. In this study, appropriate metaphylaxy has been found to be prevent recurrent stones, by the help of detailed urinary and stone analyses to determine the etiologic factor.