Çıldır gölündeki sazan (Cyprinus carpio linnaeus, 1758), karabalık-siraz (Capoeta capoeta güldenstadt, 1773) ve tatlısu kefali (Squalius turcicus de filippi, 1865) türlerinin bazı fenotipik özellikleri
Çildir gölündeki̇ sazan (cyprinus carpio linnaeus, 1758), karabalik-si̇raz (capoeta capoeta güldenstadt, 1773) ve tatlisu kefali̇ (squalius turcicus de filippi, 1865) türleri̇ni̇n bazi fenoti̇pi̇k özelli̇kleri̇
  1. Tez No: 374840
  2. Yazar: DAMLA YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TİLKİ, DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Çıldır gölündeki Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758), Capoeta capoeta (Güldenstadt, 1773) ve Squalius turcicus (De Filippi, 1865) türlü balıkların bazı fenotopik özellikleri belirlenmiştir. Her bir balıkta standart boy (SL), sırt yüksekliği (SY), baş uzunluğu (BU), toplam vücut ağırlığı (W), pul ağırlığı (PA), yüzgeç ağırlığı (YA), iç organ ağırlığı (İOA), kılçıklı karkas ağırlığı (KA), ovaryum ağırlıkları (OA) ve pul yaşı belirlendi. Ayrıca kondüsyon faktörü (K), SL/SY, SY/SL, BU/SL, BA/W, YA/W, PA/W, karkas verimi, visserosomatik indeks (VSİ), gonadosomatik indeks (GSİ) oranları da hesaplanmıştır. Sazan ve kefal grubunda grup içi ve cinsiyete göre değerlendirildiğinde hem SL, BU, W, BA, KA, PA hem de SL/SY, SY/SL, BU/SL, BA/W, PA/W; YA/W, VSİ, KV, GSİ ve K faktörü bakımından istatistiki olarak önemli bir fark bulunmamıştır (P> 0,05). Karabalık grubunda ise SL (P0,05). Sonuç olarak, K faktörü düşükten büyüğe doğru karabalık, sazan ve kefal şeklinde iken KV açısından karabalık, kefal ve sazan sıralaması tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some phenotypic characteristics of the Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758), Capoeta capoeta (Güldenstadt, 1773) and Squalius turcicus (De Filippi, 1865) species belongs to Çıldır Lake- Turkey were investigated. Each fish was determined for standard length (SL), back height (SY), head length (BU), total body weight (W), flake weight (PA), fins weight (YA), internal organ weight (İOA), carcass weight (KA), ovarian weights (OA) and the age flakes. In addition, condition factor (K), SL/SY, SY/SL, BU/SL, BA/W, YA/W, PA/W, carcass yield (KV), visserosomatic index (VSİ), gonadosomatic index (GSİ) rates were calculated. Compared to within the fish groups by gender, both the Cyprinus carpio group and the Squalius turcicus group, no statistically significant differences were obtained in terms of SL, BU, W, BA, KA, PA, SL/SY, SY/SL, BU/SL, BA/W, PA/W, YA/W, VSİ, KV, GSI and K factor (P>0,05). In the group Capoeta capoeta, there was a statistically significant difference, respectively; SL (P0,05). In conclusion, from small to large for K factor was found Capoeta capoeta, Cyprinus carpio and Squalius turcicus rankings, while Capoeta capoeta, Squalius turcicus and Cyprinus carpio rankings were determined in terms of KV.