Biyoaktif cam ile modifiye edilen cam iyonomer esaslı fissür örtücünün fiziksel özelliklerinin araştırılması
Evaluation of physical characteristics of glass ionomer based fissure sealants modified with bioactive glass
- Tez No: 374841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SELİM BOTSALI, PROF. DR. YAĞMUR ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde tüm dental materyaller için olduğu gibi cam iyonomer simanlar için de geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bu konudaki güncel yaklaşımlardan bir tanesi de son yıllarda diş hekimliğinde kullanım alanı bulan biyoaktif camın restoratif materyallere eklenerek kullanılmasıdır. Çalışmamızda da biyoaktif camın cam iyonomer esaslı fissür örtücülere eklenmesi ile bu materyalin cam iyonomer esaslı fissür örtücünün fiziksel özelliklerinde meydana getirdiği değişiklikler araştırılmıştır. Çalışmada cam iyonomer esaslı fissür örtücü materyale %30 ve %10 olmak üzere iki ayrı oranda biyoaktif cam eklendi. Biyoaktif cam eklenmeyen materyal ise kontrol grubu olarak belirlendi. Bu materyallerin fiziksel özelliklerinin araştırılması için florid salınım testi, bağlanma dayanımı testi, yüzey pürüzlülük testi, yüzey sertlik testi ve mikrosızıntı testi kullanıldı. Yapılan ölçümlerin ardından sonuç olarak; - Materyallerin yapısından salınan florid miktarları değerlendirildiğinde, biyoaktif cam eklenen gruplarda özellikle ilk günlerde kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek oranda florid salınımı gözlendi. -Bağlanma dayanım değerleri incelendiğinde ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamış ve biyoaktif cam ilavesinin materyalin bağlanma dayanımını olumsuz olarak etkilemediği görülmüştür. -Yüzey pürüzlülük değerlerinde ise; %30 oranında biyoaktif cam eklenen grubun yüzey pürüzlülüğünü anlamlı derecede artırdığı bulunmuştur. -Materyallerin yüzey sertlikleri değerlendirildiğinde; biyoaktif cam eklenen grupların sertlik değerlerinin anlamlı dercede yüksek olduğu görülmüştür. -Test edilen materyaller mikrosızıntı açısından değerlendirildiğinde ise %30 oranında biyoaktif cam eklenen grubun mikrosızıntı değerlerinin diğer iki gruptan anlamlı derecede yüksek olduğu anlaşılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda biyoaktif cam eklenmesinin materyalin florid salınımı ve yüzey sertlik özelliklerini geliştirebileceği düşünülmüştür. Ayrıca yüzey pürüzlülük ve mikrosızıntı özelliklerinin olumsuz etkilenmemesi için %10 oranında biyoaktif cam ile yapılan modifikasyonun optimum sonuçlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, as it is for all dental materials is under development for glass ionomer cements . One of the current approaches in this area in recent years, the addition of dental restorative materials that are commonly used is the use of bioactive glass . In our study, changes in the physical properties of glass ionomer -based fissure sealants was investigated caused by modification with the addition of bioactive glass. In this study, 30% and 10% rate of two separate bioactive glass has been added into glass ionomer based fissure sealant material . The glass ionomer based fissure sealant material without the addition of bioactive glass was determined as the control group. Fluoride emission test, bond strength test, the surface roughness test , the surface hardness test and microleakage test was used to investigate the physical properties of these materials. According to the results; - According to the evaluation of fluoride release of materials, especially in the first days, bioactive glass added groups showed significantly higher fluoride release compared to the control group. - When the bond strength values between the groups were analyzed, no significant difference was found. So, addition of bioactive glass did not affect the bond strength of the material . - Due to the surface roughness values , 30% rate of bioactive glass added group were found to be significantly higher surface roughness than the other groups. - Surface hardness values of the materials were evaluated and it was seen that; bioactive glass added groups have significantly higher hardness values. - The results of microleakage test was showed that, 30% rate of bioactive glass added group were found to be significantly higher microleakage values than the other two groups . As a result of these evaluations, the addition of bioactive glass material thought to develop fluoride release and surface hardness characteristics of glass ionomer based fissure sealants. Also not to adversely affect the surface roughness and microleakage properties of the material, modification with 10% rate of bioactive glass is expected to provide optimal results.