Saanen keçilerinde kalbin anatomisi
Anatomy of the heart in Saanen goats.
- Tez No: 700584
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KABAK, DOÇ. DR. YONCA BETİL KABAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kardiyovasküler sistemde yer alan kalbin konumu, morfometrik ve morfolojik yapısının bilinmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma ile özel bir ırk olan Saanen keçilerinde genel olarak kalbin lokalizasyonu, morfometrik değerleri ve histolojik yapısının belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca telosit adı verilen interstisyel hücrelerin kalp dokusunda bulunup bulunmadığının da belirlenmesi hedeflendi. Toplam 16 adet Saanen keçi kalbi incelendi. Materyallerin morfometrik ölçümleri dijital kumpas ile yapıldı. Histolojik incelemeler için alınan kesitlere histokimyasal boyamalar uygulandı. Taramalı elektron mikroskobu ile kalbin genel yapısının ve kalpte bulunan hücrelerin görüntülenmesi sağlandı. Kalp dokusunda telosit'lerin belirlenmesi için CD34, c-kit (CD117), vimentin, PDGFR-α antikorları kullanılarak immunohistokimyasal ve immunfloresan boyamalar yapıldı. Saanen keçi kalbinin cavum thoracis'te 3.-6. intercostal aralıkta yer aldığı belirlendi. Nodus sinuatrialis vena cava cranialis'in atrium dextrum'a açıldığı yer yakınında ve subepicardium tabakasında yer almaktaydı. Ortalama uzunluğu 8-10 mm idi. Ortalama uzunluğu 4,5-5 mm olan nodus atrioventricularis, subendocardium tabakasında sinus coronarius'un atrium dextrum'a açıldığı yerde, septum interatriale ile septum interventriculare'nin sağ yarımında bulundu. Her iki düğümde de P ve T hücreleri gözlendi. SEM ile yapılan incelemede kalbin anatomik yapısı gözlendi. Ayrıca oval ve yuvarlak şekilli görülen telosit'ler 2-4 adet telopod'a sahipti. Bazı telopod'ların üzerinde podom'lara rastlandı. CD34/c-kit, CD34/vimentin ve CD34/PDGFR-α antikorları ile double immunfloresan boyama yapılarak telosit'lerin varlığı ve kalpte bulunan diğer interstisyel hücrelerden ayrımı sağlandı. Yapılan bu çalışma ile Saanen keçilerinde kalbin yeri, morfometrik değerleri ve morfolojik yapısı detaylı olarak belirlendi. Ayrıca Saanen keçi kalbinde telosit'lerin varlığı hem SEM hem de immunfloresan boyamalar ile tespit edildi. Elde edilen tüm bulguların literatüre ve konu ile ilgili çalışacak araştırıcılara yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is very important to know the position, morphometric and morphological structures of the heart, which is part of the cardiovascular system. In this study, it was aimed to determine to the localization, morphometric values and histological structure of the heart in Saanen goats which is a special breed. In addition, it was aimed to determine whether interstitial cells called telocytes were present in the heart tissue. A total of 16 Saanen goat hearts were examined. Morphometric measurements of the materials were made with a digital caliper. Histochemical stainings were performed on sections obtained for histological examination. The scanning electron microscope was used to visualize the general structure of the heart and its cells of. Immunohistochemical and immunofluorescence stainings were performed using CD34, c-kit (CD117), vimentin, PDGFR-α antibodies to detect telocytes in cardiac tissue. Saanen goat's hearts determined between third and sixth intercostal space in the thorax. Morphometric measurements of the anatomical structures of the outer and inner sides of the heart were made. Sinoatrial node was located near the place where the cranial caval vein opened to the right atria and in the subepicardial layer. Its average length was 8-10 mm. The oval shaped atrioventricular node, with an average length of 4.5-5 mm, was found in the subendocardial layer where the coronary sinus was opened to the right atria, in the right half of the interatrial septum and the interventricular septum. P and T cells were observed in both nodes. In the examination with SEM, the anatomical structure of the heart was observed. Also, oval and round shaped telocytes had 2-4 telopods. Some telopods had podoms. Double immunofluorescence staining with CD34/c-kit, CD34/vimentin and CD34/PDGFR-α antibodies revealed the presence of telocytes and the differences from other interstitial cells in the heart. In this study, the heart location, morphometric values and morphological structure of the Saanen goats were determined in detail. In addition, the presence of telocytes in the Saanen goat's hearts were detected by both SEM and immunofluorescence staining. It is thought that all the findings obtained will help the literature and the researchers who will work on the subject.