Saanen keçilerinde normal gözyaşı miktarı ve göz içi basıncının farklı dönemlerde değerlendirilmesi
Evaluation of normal tear volume and intraocular pressure in saanen goats at different periods
- Tez No: 661759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BOZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gözyaşı miktarı tayini ve göz içi basıncı ölçümü oftalmolojik muayenenin önemli parçalarındandır Göz içi basınç ve gözyaşı miktarı tayini, keratitis, keratokonjuktivitis, üveitis ve glokoma gibi hastalıkların teşhisinde önemli rol oynar. Bu patolojilerin değerlendirilebilmesi için referans değerlerin bilinmesi gerekmektedir. Bununla birlikte birçok farklı hayvan türünde yapılan çalışmalar günün farklı saatlerinde yapılan göz içi basıncı ve gözyaşı miktarı ölçümlerinin değişiklik gösterdiği ve bu değişikliğin hastalıkların teşhisinde yanıltıcı olabileceğini öne sürmektedir. Mevcut çalışmada kış (n: 40), ilkbahar (n:48) ve, yaz (n: 34) olmak üzere 3 farklı mevsimde göz içi basıncı ve gözyaşı hacmi günde üç kez 09.00-11.00 (sabah), 14.00-16.00 (öğlen) ve 19.00-21.00 (akşam) arasında ölçülmüştür. Tüm ölçümler sırasında sıcaklık ve nem değerleri kayıt altına alınmıştır Sıcaklık ve nem değerleri sırasıyla kış döneminde sabah 11,6 °C, %51; öğlen 17 °C, %40, akşam, 8,6 °C, %50; bahar döneminde sabah 21,4 °C, %37; öğlen 27,3 °C, %45, akşam 19,4 °C, %42; yaz döneminde sabah 30,7 °C, nem %50; öğlen 41,8 °C, nem %28; akşam 38,1 °C, nem %31 olarak not edilmiştir. Göz içi basıncı ve göz yaşı miktarı açısından sağ ve sol göz arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of tear volume and intraocular pressure are indispensable parts of ophthalmologic examination. Intraocular pressure and tear amount plays an important role in the diagnosis of diseases such as keratitis, keratoconjunctivitis, uveitis and glaucoma. Reference values must be known to evaluate these pathologies. However, studies in many different animal species suggest that intraocular pressure and tear amount measurements made at different times of the day show variations and this change may be misleading in the diagnosis of diseases. In the current study, intraocular pressure and tear volume were measured three times a day between 09.00 am-11.00 am (morning), 2.00 pm-4.00pm (noon) and, 7.00 pm-9.00 pm (evening) in the 3 different seasons: winter (n: 40), spring (n: 48) and, summer (n: 34). Temperature and humidity values were recorded during all measurements. Temperature and humidity values taken at morning, noon and evening were respectively; 11.6 ° C, 51%; 17 ° C, 40%; 8.6 ° C, 50% in the winter season; 21.4 ° C, 37%; 27.3 ° C, 45%, 19.4 ° C, 42%; in the spring season; 30,7 °C, %50; 41,8 °C, %28; 38,1 °C, %31 in the summer season. There was no difference between the right and left eyes in terms of intraocular pressure and tear volume.