Açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda atelektazi gelişim riskini stop-bang skorlaması ile değerlendirme
Evaluation of the risk of atelectasis development in patients undergoing open heart surgery with stop-bang scoring
- Tez No: 896133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DURMAZ, PROF. DR. OĞUZ OMAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Açık Kalp Cerrahisi Geçiren Hastalarda Atelektazi Gelişim Riskini STOP-Bang Skorlaması ile Değerlendirme Amaç: Atelektazi; açık kalp cerrahisi sonrası meydana gelen pulmoner komplikasyonlardan en sık görüleni olup postoperatif dönem solunum yetmezliğinin en sık sebebidir. Çalışmamızda açıkkalp cerrahisi yapılacak hastalara STOP-Bang anketini uygulayarak atelektazinin öngörülebilirliğini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Yapılan power analizi sonrası Temmuz 2023 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi geçiren 230 hastanın demografik verileri, komorbiditeleri, operasyon öncesi, sırası ve sonrası dönem verileri kayıt altına alındı. Tüm hastaların postoperatif dönemde akciğer grafileri günlük incelenmiş olup atelektazi yönünden değerlendirilmiştir. Bulgular: Açık kalp operasyonu geçiren 230 hastanın postoperatif takiplerinde 140'ında atelektazi geliştiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Risk of Atelectasis Development in Patients Undergoing Open Heart Surgery with STOP-Bang Scoring Aim: Atelectasis is the most common pulmonary complication after open heart surgery and the most common cause of postoperative respiratory failure. In our study, we evaluated the predictability of atelectasis by applying the STOP-Bang questionnaire to patients undergoing open heart surgery. Materials and Methods: After power analysis, demographic data, comorbidities, preoperative, intraoperative and postoperative data of 230 patients who underwent open heart surgery between July 2023 and July 2024 were recorded. Postoperative chest radiographs of all patients were analyzed daily and evaluated for atelectasis. Results: In the postoperative follow-ups of 230 patients who underwent open heart surgery, it was observed that 140 developed atelectasis.