Açık kalp cerrahileri sonrası pulmoner rehabilitasyonda insentive spirometre ve EzPAP kullanımının karşılaştırılması
Comparison of the use of incentive spirometer and EzPAP in pulmoner rehabilitation after open heart surgery
- Tez No: 789419
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma açık kalp cerrahisi geçiren hastaların ameliyat sonrası döneminde ortaya çıkan pulmoner komplikasyonlarını önleyebilmek üzere kullanılan EzPAP ve insentive spirometrenin karşılaştırılması üzerine planlandı. Çalışmaya açık kalp cerrahisi geçiren 40 hasta katılmıştır. Hastalar pre-op ve post-op olmak üzere 2 dönemde değerlendirildi. Pre-op dönemde solunum fonksiyon testi ve saturasyon parametreleri; post-op dönemde solunum fonksiyon testi, saturasyon, kan gazı, akciğer grafileri, hospitalizayon parametreleri değerlendirildi. Hastaların solunum fonksiyon parametrelerine bakıldığında iki grup arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0,50).
Özet (Çeviri)
This study was conducted comparing the use of EzPAP and incentive spirometry to prevent pulmonary complications during the postoperative period of patients who underwent an open heart surgery. 40 patients who underwent an open heart surgery participated in this study. The patients were evaluated during 2 periods, as pre-op and post-op. Pulmonary function test and saturation levels in the pre-op period were measured. Pulmonary function test, saturation, blood gas values, chest radiographs, and hospitalization parameters were evaluated in the post-op period. When the respiratory function results of the patients were examined, no significant difference was found between the two groups (p>0,50).