Ratlarda deneysel spinal kord yaralanmasında hesperidinin nöroprotektif etkisi
Neuroprotective effect of hesperidin on experimental spinal cord injury in rats,
  1. Tez No: 374868
  2. Yazar: HASAN ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANSER GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Ratlarda deneysel spinal kord travması oluşturup bu model üzerinden biyokimyasal ve elektronmikroskobik inceleme yaparak, hesperidin'in oksdiatif hasara karşı koruyucu etkisini doza bağımlı araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışma 4 grup ve her grupta 10 adet wistar Albino cinsi rat olacak şekilde planlandı. G1: Sadece laminektomi G2: Laminektomi +Ekstradural klip G3: Laminektomi+Ekstradural klip+Düşük doz hesperidin (50 mg/kg) G4: Laminektomi+Ekstradural klip+Yüksek doz hesperidin (100 mg/kg) Laminektomiler torakal 7-10 seviyesinde yapıldı. Spinal kord travması, ekstradural klip 1 dakika süre ile uygulanarak oluşturuldu. G3 grubuna 50 mg /kg G4 grubuna ise 100 mg /kg hesperidin travmayı takiben intraperitoneal olarak uygulandı. Denekler 24. saatin sonunda sakrifiye edildi. Bulgular: Lipid peroksidasyon son ürünü olan malonildialdehit (MDA) düzeylerinde ilaç gruplarında (G3,G4) istatistiki olarak anlamlı derecede azalma tespit edimedi. Serum Total antioksidan seviyeleri (TAS) incelendiğinde de belirgin fark gözlenmedi. Deneysel spinal kord travma sonrasında alınan spinal kord örneklerinin morfolojik incelemesinde G2 ve G3 gruplarının nöron sayılarında belirgin azalma tespit edilmiştir. Yüksek doz hesperidin uygulanan G4 grubunun nöron sayısında kontrol grubuna benzerlik tespit edilmiştir. Sonuç: Elde edilen bu bulgular hesperidinin spinal kord travması sonrasında oluşan nöronal kayıpta belirgin düzelme sağlanmasında etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to investigate the dose-dependent protective effect of hesperidin against to oxidative damage by using biochemical and electron-examination in experimental spinal cord injury in rats. Method: This study was planned as 4 groups and In each group there were 10 Wistar albino rats. G1: laminectomy was performed; G2: laminectomy was performed and extradural clip was applied; G3: laminectomy was performed, extradural clip was applied and low dose hesperidin was given (50 mg/kg); G4: laminectomy was performed, extradural clip was applied and high dose hesperidin was given (100 mg/kg). Thoracal 7-10 laminectomy was performed. Spinal cord injury was created by applying the extradural clip for one minute. 50 mg/kg hesperidin was administered to G3 and 100 mg/kg hesperidin was administered to G4 intraperitoneally after trauma. Rats were sacrificed at the end of 24 hours. Results: In the drug groups (G3, G4), It was no statistically significant decrease on plasma levels of malondialdehyde (MDA) which is the end product of lipid peroxidation and plasma levels of total antioxidant status (TAS) was examined, ıt was no significant differences was observed. When spinal cord samples which were taken after the experimental spinal cord trauma are examined morphologically, a significant reduction in the number of neurons was determined in G2 and G3 groups. High dose hesperidin treated group (G4) compared to control group, the neuron numbers were similar. Conclusion: These findings suggest that Hesperidin can be effective to provide significant improvement on neuronal loss