Koroner kolateral akım saptanan hastalarda lökosit adezyon ve aktivasyon moleküllerinin flowsitometrik ölçümü
Koroner kolateral akim saptanan hastalarda lökosi̇t adezyon ve akti̇vasyon molekülleri̇ni̇n flowsi̇tometri̇k ölçümü
- Tez No: 374867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Koroner kolateral dolaşım, kritik darlığı bulunan koroner arterler tarafından beslenen tehdit altındaki miyokarda kan sağlayan alternatif bir yoldur. Koroner kolateral gelişiminin kardiyovasküler mortalite ve morbidite üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Ancak kolateral formasyonunu etkileyen mekanizmalar tam olarak anlaşılmamıştır. Bu klinik çalışmada koroner kolateral gelişimi ile periferik kan lökosit adezyon moleküllerinin düzey ve yoğunlukları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğine Haziran 2012- Aralık 2013 yılları arasında göğüs ağrısı yakınması ile başvurup, koroner anjiyografi yapılan akut koroner sendrom tanısı olmayan iyi koroner kolaterali(Rentrop 2-3) gelişmiş 50(62.18±98.04) zayıf koroner kolaterali gelişmiş(Rentrop 0-1) 44(62.82±89.9) hasta dahil edildi. Aynı gün alınan periferik venöz kan örnekleri, flowsitometrik yöntemle lökosit adezyon moleküllerinin düzey ve yoğunlukları ölçülmek üzere fakültemiz immünoloji laboratuvarına gönderildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 19.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Hastalar arasında kardiyovasküler risk faktörleri, fizik muayene özellikleri ve kardiyovasküler ilaç kullanımı açısından fark saptanmadı. İyi kolateral grubunda, kötü kollateral grubuna göre; Lenfosit yüzde ve MFI değerleri karşılaştırıldığında iyi kolateral grubunda CD3 MFI[8.99(5.68-22.8) ve 7.47(4.01-19), p=0,010], CD19 MFI[9.8(2.9-26.8) ve 9.57(3.99-19.60), p=
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary collateral circulation is an alternative pathway for delivering blood to myocardium which is under threat because of the critical stenosis of the coronary arteries supplying blood to myocardium. It's known that coronary collateral development has positive effect on cardiovascular mortality and morbidity. However, mechanism effecting collateral formation is not fully understood. In this clinical study, we have looked for the relationship between coronary collateral development and peripheral blood leukocyte adhesion and activation molecules. Material and method: 50 patients(mean age 62.18±98.04) with good coronary collateral development(Rentrop 2-3) and 44 patients with poor coronary collateral development(Rentrop 0-1)(mean age 62.82±89.9) who have referred to Bülent Ecevit University Medical Faculty Cardiology Clinic between June 2012 – December 2013 with the complaint of chest pain but without acute coronary syndrome diagnosis after angiography were included to the study. Samples of peripheral venous blood samples drawn in the same day were sent to immunology laboratory for measuring level and intensity of leukocyte adhesion molecules by flow cytometric method. SPSS 19.0 program was used in statistical analysis of data. Findings: No difference was detected between patients regarding cardiovascular risk factors, physical exam characteristics and cardiovascular drug use. The findings of good and poor collateral groups comparison have revealed that lymphocyte percentage and all of the MFI values were significantly higher in good collateral group compared to poor collateral group: CD3 MFI [8.99(5.68-22.8) and 7.47(4.01-19), p=0,010], CD19 MFI [9.8(2.9-26.8) and 9.57(3.99-19.60), p=