Acil servise başvuran yüksek enerjili künt travma hastalarında vücut kitle indeksinin, abdominal çapın ve revize travma skorunun intraabdominal organ yaralanması ile ilişkisi
Nvestigation of the relationship between body massindex, abdominal circumference and revised traumascore with intraabdominal organ injury in patients withHİGH energy blunt trauma admitted to the emergencydepartment
  1. Tez No: 808362
  2. Yazar: ALPER ÜZÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZHASENEKLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Travma, tüm dünyada çocuklarda ve 46 yaşından küçük erişkinlerde en sık görülen ölüm nedenidir. Travmaya bağlı her yıl dünyada 5 milyondan fazla insan ölmektedir. Obezite prevalansı giderek artan, küresel bir salgın haline gelen kronik bir hastalıktır. Epidemiyolojik çalışmalar, yüksek vücut kitle indeksi (VKİ) ile kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, maligniteler, kronik böbrek hastalığı gibi hayat kalitesini kötü etkileyen kronik hastalıklar arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Obezitenin kronik hastalıklarla olan ilişkisini gösteren çok sayıda çalışma yapılmıştır ancak obezitenin travma hastaları üzerindeki etkisini gösteren sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada vücut kitle indeksinin, abdominal çapın ve Revize Travma Skorunun acil servise başvuran yüksek enerjili künt travma hastalarında batın içi organ yaralanması üzerine etkisi olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel ve analitik çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Tıp kliniğine 15 Haziran 2022- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında yüksek enerjili künt travma nedeni ile başvuran, 18 yaş üstü, kontrastlı abdomen bilgisayarlı tomografi (BT) çekilen hastalar dahil edildi. Hastaların başvuru anındaki vital bulguları ile Revize Travma Skorları (RTS) hesaplandı. Hastaların boyu ve kilosu T.C Sağlık Bakanlığı uygulaması olan e-nabız sisteminden ulaşılarak VKİ hesaplaması yapıldı. BT görüntüleri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Radyoloji Kliniğinde görevli tek radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek abdominal çap ve cilt altı yağ doku kalınlıkları ölçüldü. Bulgular: Çalışmamıza toplam 386 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalama değeri 40 ± 16 yıldı. Hastaların %72' si erkekti. En sık travma mekanizması trafik kazalarıydı (%72,6). Hastaların %97,7' sinin RTS 12 olarak hesaplandı. VKİ0,05). RTS ile intraabdominal organ yaralanması varlığı ile ilişkiye bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,686). Sonuç: VKİ
Özet (Çeviri)
Aim: Trauma is the leading cause of death in children and adults under 46 worldwide. More than 5 million people die from trauma every year. Obesity is a chronic disease that is becoming increasingly prevalent and a global epidemic. Epidemiological studies have shown an association between high body mass index (BMI) and chronic diseases that negatively impact quality of life, such as cardiovascular disease, diabetes, malignancies, and chronic kidney disease. Numerous studies have been conducted on the relationship between obesity and chronic diseases, but there are limited studies on the effect of obesity on trauma patients. This study aimed to determine the impact of body mass index, abdominal circumference, and Revised Trauma Score (RTS) on intra-abdominal organ injury in patients with high-energy blunt trauma presenting to the emergency department. Materials and Methods: This prospective, observational, and analytical study included patients who presented to the Ankara Bilkent City Hospital Emergency Medicine Clinic between June 15, 2022, and December 31, 2022, due to high-energy blunt trauma and underwent contrast-enhanced abdominal computed tomography (CT). Patients aged 18 years and older were included. The patients' vital signs and RTS at admission were calculated. The patients' height and weight were obtained from the e-nabız system, an application of the Turkish Ministry of Health, to calculate their BMI. CT images were evaluated by a single radiology specialist at the Ankara Bilkent City Hospital Radiology Clinic, and abdominal circumference and subcutaneous fat tissue thickness were measured. Results: A total of 386 patients were included in our study, with a mean age of 40 ± 16 years. 72.6% of the patients were involved in traffic accidents, which was the most common mechanism of injury. The RTS score was 12 in 97.7% of the patients. Intra-abdominal injury was present in 30.8% of patients with a BMI 0.05). There was no statistically significant difference between RTS and the presence of intra-abdominal organ injury (p=0.686). Conclusion: Patients with a BMI