Akut akciğer hasarı ve apoptozisi önlemede oleanolik asitin etkisi
The role of oleanolic acid in the prevention of acute lung injury and apoptosis
  1. Tez No: 374890
  2. Yazar: ABDULKERİM BAYÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut akciğer hasarı (ALI) ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), yüksek mortalite oranı (~%40) ile akut solunum yetmezliğinin hayatı tehdit eden formlarıdır. ARDS dünya çapında yoğun bakım ünitelerindeki hastaların morbidite ve mortalitesine düzeyini artıran ve ciddi finansal gideri olan bir tablodur. 1967 yılında ilk tanımlanmasından bu yana hakkında birçok çalışma yapılmasına rağmen halen etkin bir tedavi bulunamamıştır. Bu durum bize antiinflamatuar etkinliği gösterilmiş olan oleanolik asitin ALI/ARDS tedavisinde kullanılabileceğini düşündürmüştür. Bu çalışmada her biri 10 Wistar Albino rat içeren yedi grup oluşturduk. Kontrol grubu hariç tüm gruplara intratrakeal yoldan peroksinitrit verilerek trakea hasarı ile akut akciğer hasarı oluşturduk. Deneysel olarak oluşturduğumuz akut akciğer hasarında oleanolik asitin etkisini ve bronkoalveolar lavajla (BAL) ve intraperitoneal (IP) yolla verilmesi arasında fark olup olmadığını araştırdık. Bu amaçla her bir rattan toplanan kan örneklerinde malondialdehit (MDA), interlökin 1 beta (IL-1β), interlökin 4 (IL-4), interlökin 10 (IL-10) ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) ölçümleri yaptık. Ayrıca akciğer ve trakea doku örneklerini histopatolojik olarak da inceledik ve apoptozis oranını değerlendirdik. Sonuçların değerlendirilmesinde; peroksinitrit gruplarında (P24 ve P48), kontrol grubuna (K) göre inflamatuar sürecin mediatörü kabul edilen IL-1β, TNF-α, IL-4, IL-10 ve MDA değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. P24 ve P48 grupları kendi saatlerindeki tedavi grupları ile karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğunu gördük. Histopatolojik olarak P24 ve P48 gruplarında K'e göre doku hasarı skorlarında anlamlı bir artış gözlenirken, oleanolik asit tedavisi uygulanan gruplarda peroksinitrit gruplarına göre anlamlı derecede azalma saptandı. Yaptığımız bu çalışmada peroksinitritle oluşturduğumuz akut akciğer hasarını önlemede oleanolik asitin etkili bir ajan olabileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Acute lung injury (ALI) and acute respiratory distress syndrome (ARDS) are life-threatening forms of acute respiratory failure with a high mortality rate (40%). The acute respiratory distress syndrome (ARDS) continues as a contributor to the morbidity and mortality of patients in intensive care units throughout the world, imparting tremendous financial costs. Since its first description in 1967, it has been studied widely but no effective treatment has been found yet. These results made us think to investigate oleanolic acid which has been known for its anti-inflammatory effects for the treatment of ALI/ARDS. To experiment this, 70 albino Wistar rats were randomly divided into 7 groups each containing 10 rats. Except those in the Control Group, acute lung injury was induced by intratracheal peroxynitrite instillation. We investigated the effect of oleanolic acid in experimental lung injuy and comparision of bronchoalveolar and intraperitoneal istillation. To document the effectiveness of the oleanolic acid treatment for ALI, serum specimens for the determination of MDA, IL-1β, IL-4, IL-10 and TNF-α levels were examined. Lung tissue and trachea tissue specimens also, underwent histopathologic examination and we investigated the apoptosis count. There were statistically significant differences between Peroxynitrite Groups (P24 and P48) and Control (C) Groups regarding inflammatory mediators such as IL-1β, TNF-α, IL-4, IL-10 and MDA. There were statistically significant differences between P24, P48 groups and treatment groups at the same hour. Histopathologic examination revealed a significant increase Peroxynitrite groups (P24 and P48) and C regarding tissue damaging scores, and significant decrease in treatment groups. In this study, we determined that oleanolic acid could be an effective agent for the treatment of ALI.