Depresyon gelişimi açısından yüksek riskli genç kadınlarda negatif uyaranlara yanıt olarak oluşan emosyon regulasyonunun nöral izdüşümleri: Bir fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme çalışması
Neural correlates of emotion regulation response to negative stimuli in young women at high risk for depression: A functional magnetic resonance imaging study
- Tez No: 374913
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAFFET GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
GiRiŞ: Emosyon ve duygudurum disregulasyonu major depresyonun anahtar bileşenlerinden biridir. Bununla birlikte emosyon disregulasyonun ilk depresif epizoddan önce başlayıp başlamadığı henüz net degildir. Yineleyici depresyon tanıları olan ve depresyon açısından aile öyküsü pozitif olan kadınların kızlarında erken erişkinlik döneminde %40 oranında major depresyon görüldüğü ve bu populasyonun depresyon gelişimi açısından yüksek risk grubunu oluşturduğu ileri sürülmektedir. Bundan dolayı bu grupta yer alan kişiler klinik depresyon başlangıcından önceki nöral değişiklikleri araştırmak için yüksek risk grubunu oluşturmaktadırlar. AMAÇ: Bu çalışmada depresyon gelişimi açısından yüksek riskli genç kadınlarda düşük risk grubuna kıyasla emosyon oluşumu ve emosyon regulasyonu sırasındaki nöral fonksiyon değişiklikleri bulunmaya çalışıldı. HİPOTEZ: Negatif emosyonel uyaranlara yanıt olarak oluşan emosyon regulasyonunun nöral izdüşümleri yüksek riskli genç kadınlarda düşük riskli genç kadınlardan farklılık göstermektedir. YÖNTEM: Katılımcılar: Bu çalışma 2 grup katılımcı içermektedir; Birinci grup (Yüksek risk grubu): Annelerinde yineleyici depresyon tanısı bulunan ve depresyon açısından aile öyküsü pozitif olan 18-25 yaş arası hiç hastalanmamış 16 genç kadın katılımcı içermektedir. İkinci grup (Düşük risk grubu): Annelerinde DSM-IV'e göre herhangi bir birinci eksen bozukluğu öyküsü olmayan ve herhangi bir psikiyatrik hastalık açısından aile öyküsü negatif olan 16 hiç hastalanmamış genç kadın katılımcı içermektedir. Deney taskı: Katılımcılara 48 tane negatif emosyon uyandıran resim, 48 tane nötr resim gösterildi ve katılımcılar bu resimleri izlerken beyin görüntüleri alındı. Katılımcılara bu resimleri izlerken ya negatif emosyonlarını bir kognitif emosyon regulasyon stratejisi olan reappraisal ile azaltmaları ya da kendilerinde oluşan hissi değiştirmeden resme olan dikkatlerini sürdürmeleri talimatı verildi. Fonksiyonel Magnetik Rezonans Görüntülerinin Elde Edilmesi ve Analizler: Tüm görüntüler 3 Tesla Siemens Trio Magnetik Rezonans Görüntüleme cihazı ile elde edildi. Görüntüler SPM-8 kullanılarak işlendi. Tüm görüntülere ön işleme uygulandı.Dizayn matriks deney taskına göre modellendi.Sonuçlar genel lineer model tarafından tahmin edilerek oluşturulan t- kontrast haritalarına göre değerlendirildi. Bulgular: Yüksek risk grubu düşük risk grubuna kıyasla emosyon oluşumu sırasında sağ dorsolateral prefrontal kortekste,emosyon regulasyonu sırasında ise insula ve claustrumda daha düşük aktivasyon göstermiştir. Sonuç: Bulgularımız depresyon gelişimi açısından düşük ve yüksek riske sahip genç kadınların negatif emosyon oluşumu ve regulasyonu sırasında farklı beyin bölgelerini kullandıklarını göstermektedir. Emosyon regulasyonu sırasında insula ve claustrumda gözlenen fonksiyonel değişiklikler ilk depresif epizodun gelişimi ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Dysfunctional regulation of mood and emotion is a key component of major depressive disorder. However, it is now not clear that whether emotion dysregulation precede long before the onset of the first depressive episode. It is suggested that daughters of depressive mothers who have recurrent depressive episodes and positive family history for depression constitute a high risk population for developing depression and it is estimated that 40% of daughters develop depression in early adulthood. Therefore, this group of people constitutes a high risk group for investigating neural alterations before the onset of clinical depression. PURPOSE: In this study we sought to find neural functional alterations during emotion generation and emotion regulation in young women at high risk for depression compared to low risk group. HYPOTHESiS: Neural correlates of emotion regulation in response to negative stimuli in high risk young women differ from low risk young women. METHOD: Participants: This study includes 2 groups of participants; First group (High risk group): 16 never disordered young women between the ages of 18 and 25 years whose mothers have recurrent major depressive disorder and positive family history for depression. Second group (Low risk group): 16 never disordered young women between the ages of 18 and 25 years whose mothers have no history of any axis one disorder and no family history of any axis one disorder according to DSM-IV. Experimental task: Participants were scanned while viewing 48 emotionally negative pictures and 48 emotionally neutral pictures. Participants were instructed to decrease their negative emotions by reappraisal which is a cognitive emotion regulation strategy or maintain their attention to the picture without changing their affective experience. fMRI Data Acquisition and Analysis: All images were collected on a 3 Tesla Siemens Trio scanner. The images were processed using SPM-8. The images were preprocessed. Design matrix was modeled according to experimental task. Results were evaluated using t-contrast maps generated by the estimation of general linear model. Findings: High risk group showed lower dorsolateral prefrontal cortex activation during emotion generation and lower activation in insula and claustrum during emotion regulation compared to low risk group. Conclusion: Our results showed that young women at high and low risk for depression use different brain areas while generating and regulating their negative emotions. The functional alterations which observed in insular cortex and claustrum during emotion regulation may be related to developing of the first depressive episode.