Bardet biedl sendromlu hastalarda moleküler analiz ile fenotip-genotip korelasyonu
Phenotype-genotype correlations with molecular analysis in bardet biedl syndrome
  1. Tez No: 374914
  2. Yazar: ASLI ECE SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZKINAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bardet Biedl Sendromu (BBS) obezite, rod-kon distrofi, post aksiyal polidaktili, renal anomali, genital anomali ve öğrenme güçlüğü ile karakterize nadir görülen otozomal resesif geçişli bir silyopatidir. BBS'nin sıklığı toplumlar arası farklılık göstermektedir. KuzeyAvrupa'da 160.000'de 1 iken, akrabağa evliliğinin daha sık olduğu bazı Arap toplumlarında 13.500'de 1 görülmektedir. Türkiye'deki sıklığı ise bilinmemektedir. Bugüne kadar belirlenmiş BBS'den sorumlu olan 18 gen mevcuttur; BBS1, BBS2, BBS3 (ARL6), BBS4, BBS5, BBS6 (MKKS), BBS7, BBS8 (TTC8), BBS9, BBS10, BBS11 (TRIM32), BBS12, BBS13 (MKS1), BBS14 (NPHP6), BBS15 (WDPCP), BBS16 (SDCCAG8), BBS17 (LZTFL1), BBS18 (BBIP1). Bu çalışmada klinik olarak BBS tanısı konulan 15 olguda, hedeflenmiş yeni nesil dizi analizi ile 16 BBS geninde mutasyon dağılımı ve fenotip-genotip korelasyonu araştırılmıştır. Çalışmaya alınan 15 olgunun 13'ünde, araştırılan genlerde hastalığa sebep olan mutasyon saptandı. BBS1 geninde, 1'i tanımlı (Y284SfsX5), 2'si yeni (IVS1-3C>G, Q338X) 3 mutasyon, BBS2 geninde 1 yeni mutasyon (G88AfsX6), BBS4 geninde 1 yeni mutasyon (IVS6-2A>G), BBS7 geninde 1'i tanımlı (R238EfsX59), 1'i yeni (L317V) 2 mutasyon, BBS9 geninde 1 yeni mutasyon (N35X), BBS10 geninde 1'i tanımlı (S311A), 3'ü yeni (K619IfsX10, I342NfsX20, T516NfsX8) 4 mutasyon saptanmıştır. Olgular klinik bulguları ve moleküler genetik özellikleri ile fenotip-genotip korelasyonu açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışma, BBS moleküler tanısı ve fenotip-genotip korelasyonu ile ilgili Türkiye'de ilk ve dünya literatründeki az sayıda çalışmalardan biridir. Olgulardaki moleküler bozukluğun ortaya konması, gelişebilecek komplikasyonların önlenebilmesine ve sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Bardet-Biedl Syndrome (BBS) is a rare, autosomal-recessive ciliopathy characterized by obesity, rod-cone dystrophy, postaxial polydactyly, renal abnormalities, genital abnormalities and learning difficulties. The prevalence of BBS varies between populations; from 1:160 000 in northern Europe to 1:13 500 in Arabic communities, where a higher level of consanguinity rates. The incidence is unknown in Turkey. To date, mutations in 18 different genes have been described to be responsible for BBS; BBS1, BBS2, BBS3 (ARL6), BBS4, BBS5, BBS6 (MKKS), BBS7, BBS8 (TTC8), BBS9, BBS10, BBS11 (TRIM32), BBS12, BBS13 (MKS1), BBS14 (NPHP6), BBS15 (WDPCP), BBS16 (SDCCAG8), BBS17 (LZTFL1), BBS18 (BBIP1). In this study mutations in 16 BBS genes, were investigated in 15 clinically diagnosed BBS patients via NGS technology. In the 13 of the 15 patients studied, disease causing mutations were identified. These mutations and genes harbouring these mutations were as follows; BBS1 gene: 1 previously reported (Y284SfsX5), 2 novel (IVS1-3 C>G, Q338X) 3 mutations, BBS2 gene: 1 novel mutation (G88AfsX6), BBS4 gene: 1 novel mutation (IVS6-2 A>G), BBS7 gene: 1 previously reported (R238EfsX59), 1 novel (L317V) 2 mutations, BBS9 gene: 1 novel mutation (N35X), BBS10 gene:1 previously reported (S311A), 3 novel (K619IfsX10, I342NfsX20, T516NfsX8) 4 mutations identified. Regarding clinical features and molecular analysis results, phenotype- genotype correlation was discussed. This is the first study investigating molecular genetic etiology and phenotype- genotype correlation in patients with BBS from Turkey and one of the few studies investigating such a wide spectrum of BBS genes in BBS syndrome. Identification of molecular defects in BBS patients, prevent complications that may develop and contribute the growing of a healthy generation.