Yaşa bağlı makula dejeneresansı olan hastalarda vitreoretinal ara yüzey değişikliklerinin araştırılması
The role of posterior vitreous detachment and vitreomacular adhesion in patients with age related macular degeneration
- Tez No: 374917
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ AKKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız kuru ve yaş tip YBMD'li gözler ile normal gözlerdeki vitreoretinal ara yüzey değişikliklerini inceleyerek, bu olgulardaki vitreoretinal adezyon, parsiyel ve total arka vitreus dekolmanı dağılımlarının araştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya yaşları 57 ila 85 arasında değişen 138 hastanın 206 gözü dahil edildi. Olgular 3 gruba ayrıldı, yaş tip YBMD'si olan 67 hastanın 98 gözü grup 1, kuru tip YBMD'si olan 36 hastanın 55 gözü grup 2 ve herhangi bir vitreoretinal hastalığı olmayan 35 hastanın 53 gözü grup 3'e dahil edildi. Hastalarda başlangıçta ve 12.ayda rutin oftalmolojik muayene ile birlikte A+B scan USG ve OKT ile vitreoretinal ara yüzey değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen olguların yaş ortalaması 72.8±7.49 olup gruplar arasından yaş açısından anlamlı bir fark görülmedi (p=0.714). Başlangıçta grup 1'deki olguların % 39.8'inde (39 göz), grup 2'deki olguların % 50.9'sinde (28 göz) ve grup 3'teki olguların % 35.8 'inde (19 göz) total PVD mevcut iken, parsiyel PVD oranı grup 1'de % 48 (47 göz), grup 2'de % 36.4 (20 göz) ve grup 3'te % 30.2 (16 göz) idi. Grup 1'deki olguların % 12.2'sinde (12 göz), grup 2'deki olguların % 12.7'sinde ve grup 3'teki olguların % 34'ünde (18 göz) herhangi bir PVD bulgusuna rastlanmadı (p=0.005). Onikinci aya gelindiğinde grup 1'deki olguların % 41.9'inde (41 göz), grup 2'deki olguların % 54.7'ünde (29 göz) ve grup 3'teki olguların % 41.5'inde (22 göz) total PVD mevcut iken, parsiyel PVD oranları grup 1'de % 48 (47 göz), grup 2'de % 35.8 (19 göz) ve grup 3'te % 28.3 (15 göz) idi. Grup 1'deki olguların %10.2'unda (10 göz), grup 2'deki olguların % 9.5'unda (5 göz) ve grup 3'teki olguların % 30.2'unda (16 göz) onikinci ayda halen PVD gelişmediği görüldü (p=0.003). VMA varlığı açısından gruplar arasındaki farklar hem başlangıçta hemde 12. ayda istatistiksel açıdan anlamlı olarak bulundu. Başlangıçta OKT ile saptadığımız VMA oranları sırası ile 1. grupta % 35.7 (35 göz), 2. grupta % 18.2 (10 göz) ve 3. grupta % 11.3 (6 göz) (p=0.002) iken, 12.aya gelindiğinde 1. gruptaki VMA oranı % 30.6 (30 göz), 2. gruptaki VMA oranı % 16.9 (9 göz) ve 3. gruptaki VMA oranı % 9.4 (5 göz) olarak bulundu (p=0.007). SONUÇ: Yaş tip YBMD'li gözlerde VMA oranı kuru tip YBMD'li ve normal gözlerden daha yüksek olarak bulunurken, VMA'sı olan yaş tip YBMD'li gözlerde tedavi sonrası santral makula kalınlığındaki azalmanın daha sınırlı olduğu görüldü. Bu sonuçlar parsiyel arka vitreus dekolmanı ve vitreoretinal ara yüzeydeki değişiklikleri (VMA, VMT) varlığının özellikle yaş tip YBMD patogenezine katkıda bulunabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to assess the state of the posterior vitreous in exudative age-related macular degeneration (AMD), nonexudative AMD and controls. METHOD: Slit lamp fundoscopy, spectral optical coherence tomography (OCT), and B scan ultrasonography was performed in 206 eyes of 138 elderly patients, consisted of exudative AMD (98 eyes), nonexudative AMD (55 eyes), and controls (53 eyes). Main outcome measures were the number of eyes with complete and incomplete posterior vitreous detachment (PVD) and central vitreomacular adhesion determined by ultrasound and OCT. RESULTS: The average age for the entire group was 72.8 ± 7.49 years. There was no significant differences in age between three groups (p=0.714). At first visit, total PVD was seen in 39 of 98 (% 39.8) eyes with exudative AMD, 28 of 55 (%50.9) eyes with nonexudative AMD, and in 13 of 55 (% 28.2) control eyes. Incomplete PVD was seen in 47 of 98 (% 48.0) eyes with exudative AMD, 20 of 55 (% 36.4) eyes with nonexudative AMD, and 16 of 53 (% 30.2) control eyes (p=0.005). At last visit (after 12 month), total PVD was seen in 41 of 98 (% 41.9) eyes with exudative AMD, 29 of 55 (%54.7) eyes with nonexudative AMD, and in 22 of 55 (% 41.5) control eyes. Incomplete PVD was seen in 47 of 98 (% 48.0) eyes with exudative AMD, 19 of 55 (% 35.8) eyes with nonexudative AMD, and 15 of 53 (% 28.3) control eyes (p=0.003). Vitreomacular adhesion (VMA) was present in % 35.7, % 18.7, % 11.3 of exudative AMD, nonexudative AMD and control eyes at first visit, (p=0.002) and % 30.6, % 16.9 and % 9.4 at last visit, respectively (p=0.007). CONCLUSION: VMA rates were higher in exudative AMD than nonexudative AMD and control eyes. Evaluating these results, it can be concluded that adhesive and tractional forces may play a role in AMD pathogenesis, affecting retinal surface and maybe leading to a chronic inflammation especially in exudative form.