Geriatrik hastalarda küçük hücreli dışı akciğer kanseri cerrahisindeki 6 yıllık deneyimimiz
Surgery for non-small cell carcinoma in geriatric patients: 6-year experience
  1. Tez No: 374940
  2. Yazar: CELAL BUĞRA SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: Batılı ülkelerde popülasyonun yaş ortalaması 70 yaş ve üzeri olarak görülmektedir. Akciğer malign neoplazmları özellikle kansere bağlı ölümlerde erkek ve kadınlarda en sık nedenleri arasında yer almaktadır. Her yıl dünyada yaklaşık 1.2 milyon yeni akciğer kanserli hasta teşhis edilmektedir. Geriatrik yaş gruplarında akciğer kanserinde onkolojik tedavi modaliteleri tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni geriatrik yaş grubunda saptanan malignitelerin daha yavaş seyirli ve daha az agresif olmasıdır. Geriatrik yaş grubundaki ek hastalıkların fazla olmasından dolayı cerrahlar akciğer rezeksiyonlarından uzaklaşmaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız 70 yaş ve üzerinde akciğer rezeksiyonu yapılan hastaların mortaltite ve morbitelerinin literatür ile değerlendirilmesidir. Materyal ve Method: Ocak 2008 ile aralık 2014 yıllarında kliniğimizde opere ettiğimiz 89 akciğer kanserli hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu hastaların 52 tanesi erkek (%78,8), 14 tanesi de kadın (%21,2) hastadır. Lobektomi oranları 70 yaş ve üzeri %61,7 , 70-74 yaş grubundaki hastalarda %61.1, 80 yaş ve üzerindeki hastalarda ise %80 oranında saptanmıştır. Sonuç: Opere ettiğimiz hastaların sigara kullanımı ile postoperatif komplikasyonlar karşılaştırıldığında %39,1 oranında postoperatif pnöoni saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The average age of the population in Western countries is considered to be 70 years and over. Malignant neoplasms of lung, are among the most common causes of death due to cancer both in men and women. Approximately 1.2 million new patients are diagnosed with lung cancer each year. In geriatric age population, oncological treatment modalities are preferred in lung cancer. The most important reason of this is that the malignancies identified in the geriatric age group are less aggressive and more indolent. Surgeons are hesitating of lung resection because of the additional diseases in geriatric age group. Our aim in this study is to evaluate mortality and morbidity of patients 70 years and over comparing the literature. Material and Methods: We evaluated retrospectively 89 patients with lung cancer, being operated in our clinic between January 2008 and December 2014. 52 were men (78.8%), 14 of them were female (21.2%) among these patients. Lobectomy rate was 61.7% over the age of 70, 61.1% in the 70-74 age group, while in patients over 80 years of age was 80%. Conclusion: The relationship between smoking and postoperative complications were detected that 39.1% of smoking patients developed postoperatively pneumonia.