Sağlıklı gebeler ile preeklampsi ve preeklampsiye ek olarak intrauterin gelişme geriliği saptanan gebelerin maternal serum ve doğum sonrası umbilikal kord kanında asimetrik dimetilarjinin (ADMA) düzeylerinin araştırılması
İnvestigation of asymetric dimetylarginin(ADMA) levels in healty, preeclampsia and preeclampsia with intrauterine growth restriction pregnancies
  1. Tez No: 374946
  2. Yazar: ERTAÇ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHPARE TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Asimetrik dimetilarjinin (ADMA)'in normal gebelerdeki düzeyleri ile preeklamptik gebeler ve preeklampsiye fetal intrauterin büyüme geriliği (IUGG) tablosu eklenen gebelerdeki düzeylerinin karşılaştırılmasıyla, hastalığın etiyopatogenezindeki rolünü araştırmak ve risk altındaki gebelerin saptanmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne 2012 – 2013 yılları arasında başvuran ve preeklampsi saptanan 20, preeklampsi ile birlikte fetal IUGG saptanan 20 ve sağlıklı gebeliği bulunan 30 gebeden doğum öncesi alınan periferik venöz kandan ve doğum sonrası umblikal korddan alınan kandan serum ADMA düzeyleri çalışıldı. Hastaların demografik bilgileri, gebelik haftaları, kan basınçları, doğum endikasyonları, doğum şekilleri ve hastalara antenatal steroid yapılıp yapılmadığı kaydedildi. Yenidoğanların umbilikal arter kan gazı pH'ı, doğum ağırlıkları, APGAR skorları ve yenidoğan yoğun bakım gereksinimleri kaydedildi. Bulgular: Verilerin istatistiksel analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v22.0 istatistik paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare asymmetric dimethylarginine (ADMA) levels between patients with preeclampsia, patients with preeclampsia whose pregnancy were complicated with intrauterine growth restriction (IUGR), and healthy pregnant controls. To investigate the role of ADMA in ethiopathogenesis of preeclampsia, and to ensure the detection of pregnancies at risk of preeclampsia development. Materials and Methods: Serum ADMA and umbilical cord blood spesimens were collected from 20 patients with preeclampsia, 20 patients with preeclampsia and IUGR, and 30 healthy pregnant controls between 2012 and 2013 at Uludag University Faculty of Medicine. Demographics, gestational ages, blood pressure recordings of the patients, indications for delivery, delivery routes, and administration of antenatal kortikosteroids were recorded. Blood gas pH measurements from the umbilical artery, birth weights, APGAR scores and neonatal intensive care requirements of newborns were recorded. Results: Statistical analyzes of the data were conducted with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v22.0 statistical software package programme. A p-value smaller than 0.05 was accepted as the statistical significance.