Tekrarlayan gebelik kayıplarında maternal trombofilinin real-time PCR ile araştırılması
Analysis of maternal thrombophilia in recurrent pregnancy loss with real-time PCR
  1. Tez No: 374975
  2. Yazar: İLKER GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Etiyolojisinde çok farklı nedenler rol almakla birlikte, vakaların sadece %50'sinde saptanabilir bir neden bulunabilmektedir. Trombofili, tekrarlayan gebelik kaybı etiyolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Herediter trombofililer, doku ve organ sistemlerinde problem oluşturduklarında venöz tromboemboli, serebrovasküler olay, miyokard infarktüsü, pulmoner tromboemboli, benzer şekilde plasentasyon anomalileri meydana getirmesi sonucu da tekrarlayan erken gebelik kayıpları, perinatal komplikasyonlar gibi spesifik bozukluklar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, tekrarlayan iki veya daha fazla tekrarlayan gebelik kaybı şikayetiyle Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine Ocak 2012 ile Aralık 2013 yılları arasında başvuran ve daha önceki analizlerinde kromozomal düzeyde bir genetik değişim saptanmamış 302 hasta incelenmiştir. Gebelikte ortaya çıkan en sık kalıtsal trombofili nedenleri Faktör-V Leiden (FV-L), protrombin G20210A ve Metilentetrahidrofolat Redüktaz MTHFR gen mutasyonlarıdır. Multipl gen mutasyonlarının tespit edildiği olgular, tekrarlayan gebelik kayıplarında etiyolojide spesifik tek gen mutasyonlarına oranla daha anlamlı ve değerlidir. Gelecekte tekrarlayan gebelik kayıp riski yüksek çiftleri değerlendirmede iki veya daha fazla trombofilik gen mutasyon kombinasyonu ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
Although there are various reasons in the etiology, a determinable reason can be detected only in 50%of the cases. Thrombophilia plays an important role in multiple abortus ethiology. Hereditary thrombophilias cause a problem in tissue and organ system and eventually cause venous thromboemboly, cerebrovascular accidents, myocardial infarction, pulmonary thromboembolism and accordingly placentation anomalies, some specific disorders like perinatal complications and recurrent early pregnancy losses occur. In this study, 302 patients who were admitted to Adnan Menderes University School of Medicine Hospital with the complaint of two or more recurrent pregnancy loss between January 2012 and December 2013 were studied and who has no chromosomal abnormalities in previous analysis. The most common causes of Pregnancy-related venous thromboembolism are factor-V Leiden (FV-L), prothrombin G20210A and methylenetetrahyrofolate reductase (MTHFR) gene mutations. Multiple gene mutations are more important and worthy in the etiology of recurrent pregnancy loss when compared to single gen mutations.The combination of two or more thrombophilic gene mutations might be discussed in the future to evaluate the high risk couples with recurrent pregnancy loss.