Demir eksikliği anemili hastalarda hücresel ve humoral immunitenin değerlendirilmesi
The cellular and humoral immunities in patients with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 374974
  2. Yazar: OZAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFKİ GÜRHAN KADIKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç Demirin immün hücreler için büyümeyi uyarıcı, sitokin aktivitesindeki ve hücre aracılı immün efektör yolaklarına olan etkisinin saptanmasıyla günümüzde immünitenin devamlılığının sağlanmasında önemi anlaşılmıştır. Bu çalışmada demir eksikliği anemisinde hücresel ve humoral immunitenin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu çalışmaya hemoglobin düzeyi kadınlarda 11 g/dl, erkeklerde 12 g/dl altında olan, serum ferritin düzeyi 16 ng/ml, demir satürasyonu %15'in altında 70 DEA'li hasta (68 kadın ve 2 erkek, yaş ortalaması 36±13 yıl) alındı. Kontrol gurubu olarak aynı yaş aralığında anemisi, kanser ve hematolojik maligniteleri, kronik enfeksiyon ve inflamatuar hastalıkları, diabetes mellitus ve endokrin hastalıkları, akut kan kaybı, kronik karaciğer hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, kronik alkoizmi ve gebeliği olmayan düzenli olarak mineral/vitamin desteği almayan 30 sağlıklı birey (28 kadın ve 2 erkek, yaş ortalaması 29±9 yıl) çalışmaya alındı. Her iki gurupta tam kan sayımı, akım sitometrik yöntem ile lenfosit alt gurupları (CD3, CD4, CD5, CD8 ve CD19 ekspresyonları, CD4/CD8 oranı), elisa yöntemi ile sitokinler( IL-2, IL4, IL6), turbidimetri yöntemi ile de immunglobinler (IgG, IgA, IgM) ve kompleman düzeyleri (C3 ve C4) incelendi. Hasta ve kontrol guruplarındaki sayısal verilerin karşılaştırılması için SPSS 15.0 Windows ile student-t testi kulanıldı. p0.05). DEA'li hastalarda IgA düzeyleri kontrol gurubundan yüksek saptandı (p=0.004). Sonuç Bu çalışmada DEA'li hastalarda hücresel ve humoral immunite etkilenmedi. DEA'li hastalarda IgA yüksekliği Çöliyak hastalığı için uyarıcı olmalıdır. Bununla birlikte DEA'nin bir hastalık olmadığı akla gelmeli ve hastalar semptomatik olmasa bile kan kaybı açısından gastrointestinal sistemin endoskopik incelenmesi ve premeanpozal kadınlarda jinekolojik değerlendirilme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim It has been understood that iron is important for ensuring the continuity of immunity by determining the growth stimulator effect for immune cells, cytokine activity and cell-mediated immune effector pathways. We aimed to evaluate the cellular and humoral immunities in iron deficiency anemia (IDA) in this study. Material and Method Seventy patients (68 female and 2 male with mean age 36 ± 13 years) with IDA (hemoglobin levels less than 11 g/dl in female and 12 g/dl in male, serum ferritin level less than 16 ng/ml, and iron saturation below 15%) were enrolled to this study. 30 healthy subjects were accepted as the control group (28 women and 2 men with mean age 29 ± 9 years) without anemia, cancer, and hematologic malignancies, chronic infections and inflammatory diseases, diabetes mellitus and endocrine diseases, acute blood loss, chronic liver disease, chronic kidney disease, chronic alcoholism, pregnancy and regularly mineral/vitamin-supplemented. In both groups complete blood count, lymphocyte subgroups (CD3, CD4, CD5, CD8, and CD19 expression, CD4/CD8 ratio) by flow cytometric method cytokines by ELISA (IL-2, IL4, IL6), with turbidimetry method immunoglobulins (IgG, IgA, IgM) and complement levels (C3 and C4) were analyzed. Student's t-test was used for the comparison of numerical data in the patient and control groups by SPSS 15.0 for Windows. p value of 0.05). IgA levels in patients with IDA were significantly higher than those of control group (p = 0.004). Conclusion The cellular and humoral immunities were not affected in patients with IDA. High IgA levels should be a warning for Celiac disease in patients with IDA. Moreover it should be kept in mind that IDA is not a disease by itself and even patients are asymptomatic, endosocpic examination of gastrointestinal system for blood loss and gynecological evaluation in premenopausal women must be performed.