Epilepside uzun latanslı refleksler ve kortikal gecikme zamanı
Long latancy reflexes and cortikal relay time in epilepsy
  1. Tez No: 374978
  2. Yazar: GEVHER NESİBE TİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Amaç: Biz bu çalışmada kortikal nöronal fizyoloji ile ilişkili bir hastalık olan epilepside, transkranial manyetik uyarım ile kortikal motor eşik, kortikal sessiz periyod ve daha önce hiç çalışılmamış parametreler olan kortikal gecikme zamanını ve uzun latanslı refleksleri değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca antiepileptiklerle bu parametrelerde değişim olup olmadığını araştırdık. Materyal-Metod: ILAE tanı kriterlerine göre epilepsi tanısı almış 52 hasta (39' u kadın, 13'ü erkek) ve 20 gönüllü denek (12 'si kadın, 8'i erkek) çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylere uygulama ile ilgili bilgi verildikten sonra yazılı onamları alındı. TMS öncesi standart EEG incelemesi yapıldı. TMS ile ME, MUP amplitüdü, MUP latansı, SMİZ ve KSP süreleri ölçüldü, ayrıca ULR ve SUP amplitüdü, SUP latansı çalışıldı. ULR II latansından MUP ve SUP latansları toplamı çıkartılarak KGZ hesaplandı. Tartışma ve Sonuç: Bizim çalışmamızda KGZ, JME dışı jeneralize epilepsili grupta kontrol grubu, fokal epilepsili grup ve JME'li gruba kıyasla uzun, JME'li grupta daha kısa bulundu. Ancak gruplar arası farklılık istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. ULR II amplitüdü JME de en yüksek, JME dışı jeneralize epilepsili grupta en düşük bulundu. Bu fark istatiksel olarak anlamlı bulundu. ULR II latansı kontrol grubunda en uzun, JME'li grupta en kısa bulundu. Gruplar arası farklılık istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. JME'li grupta ME, diğer gruplar ile kıyaslandığında anlamlı olarak düşük bulundu. Bu sonucu, JME'li hastalarda inhibitör internöronal devrelerin fonksiyonunda bozukluk sonucu gelişen bir hipereksitabilite ile ilişkili olabileceği düşünüldü. En sık kullanılan antiepileptiklerden valproik asit ve levetiresetamın bu parametreler üzerindeki etkileri karşılaştırıldı, elektrofizyolojik veriler üzerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışılan elektrofizyolojik parametreler içinde bir tek ME'nin kortikal eksitabilitenin değerlendirilmesinde güvenilir bir parametre olduğu düşünüldü. Kortikal elektrofizyolojinin değerlendirilmesinde önemli bir parametre olabileceğine inandığımız KGZ'nın olası bu öneminin değerlendirilmesi için ilaç öncesi ve sonrası daha çok sayıda epileptik hastanın incelenmesi ileriki çalışmalar açısından uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: Epilepsy is a disease of central nervous system and mainly depended to excitability of cortical neuronal population. Some electrophysiological parameters like cortical motor thresholds (ME), cortical silent periods (KSP) reflecting the excitability of cortical neuronal activity have been studied in epilepsy in many studies. However, some reflexes originating from sensorimotor cortex like long latency reflexes obtained from intrinsic hand muscles has never been studied in epilepsy, previously. In this study our aims were evaluating of these reflexes in patients with epilepsy and comparing of the results with more conventional parameters like ME and KSP. Materials and Methods: Fifthy-two patients (39 female and 13 male) with epilepsy and 20 healthy controls (12 female and 8 male) were included to the study. All participants gave informed consent for the study. After the clinical evaluation, routine EEG investigation was performed. Thereafter, electrophysiological investigations were performed. Initially, upper extremity somatosensorial evoked potentials were recorded. Then long latency evoked potentials evoked by electrical stimulation of median nerve and motor evoked potentials evoked by transcranial magnetic stimulation were recorded. Cortical relay time were calculated by the using of these parameters. Discussion and Results: Cortical relay time (KGZ) was shortenned in patients with JME. However, difference did not reach to significance statistically. Additionally, this parameter was increased in patients with generalised epilepsy (extra JME). However, significant difference was not observed between generalised epilepsy and JME and generalise epilepsy and controls. Amplitude of ULR2 was increased in patients with JME in comparison with controls and patients with generalised epilepsy. Additionally, mean latency of ULR2 was shortened in patients with JME however, the difference did not reach statistical significance. Level of motor thresholds (ME) was significantly decreased in patients with JME in comparison with controls and other epileptics. These findings suggested that there was an increased excitability may be due to a dysfunction in the cortical inhibitör interneuronal activity in the motor cortex in patients with JME. However, silent periods did not show any significant change between patients and controls. Additionally, we evaluated the effects of valproic acid and levetiracetam on the electrophysiological parameters. However, no effect was demonstrated. We concluded that MEs was most sensitive parameter in the demonstration of cortical excitability in JME. However, it seems that the evaluation of ULRs and analysis of KGZ did not give significant information in epilepsy. Evaluation of both pre and post treatment periods to demonstration of effect of antiepileptics on electrophysiological parameters should be performed in further studies.